eReport.sk
Európania hromadne prchajú zo Sudánu, kde prebiehajú ťažké boje.
V Sudáne v polovici apríla vypukli boje. Foto: tasr

Sudán: Žiadny pokrok rozhovory o prímerí zatiaľ nepriniesli! Z Chartúmu hlásili ďalšie nálety

Sudán: Žiadny pokrok v prímerí a boje pokračujú! Sudánskou metropolou Chartúm v pondelok znova otriasali nálety. Stalo sa tak počas najnovších rozhovorov o prímerí, ktoré však zatiaľ nepriniesli pokrok. Podľa saudskoarabského diplomata sú obe strany konfliktu presvedčené, že dokážu zvíťaziť. TASR informácie prevzala od agentúry AFP.

Sudán sa stal dejiskom bojov, ktoré vypukli 15. apríla medzi jednotkami armádneho veliteľa Abdala Fattáha Burhána a jeho znepriateleného bývalého zástupcu Muhammada Hamdána Daklúa, ktorý vedie polovojenskú skupinu Sily rýchlej podpory (RSF).

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?
  2. Progresívna politika vedie k vojnám
  3. Zelenskyj sa prihovoril k občanom
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Stovky sudánskych životov

Boje si odvtedy vyžiadali stovky životov a tisíce zranených. Milióny ľudí sa ukrývajú vo svojich domovoch, a to bez dostatku vody, potravín a základných potrieb.

Súperiaci generáli poslali do Saudskej Arábie vyslancov na rozhovory o humanitárnom prímerí, ktoré sa začali v sobotu aj za podpory USA. Do pondelka však nepriniesli „žiadny významný pokrok“, uviedol pre AFP saudskoarabský diplomat.

„Trvalé zastavenie paľby nie je na stole. Každá strana si myslí, že je schopná v tejto bitke zvíťaziť,“ dodal diplomat pod podmienkou anonymity.

Rokovania budú pokračovať

V päťmiliónovom Chartúme vystrašení obyvatelia informovali o ďalších bojoch. Obyvateľ južnej časti mesta pre AFP povedal, že smerom od centra mesta bolo počuť ďalšie letecké útoky.

Rijád uviedol, že rozhovory v saudskoarabskom meste Džidda by mali v najbližších dňoch pokračovať s cieľom „účinne krátkodobo zastaviť“ boje, uľahčiť dodávky humanitárnej pomoci a obnoviť základné služby.

Mnohé štáty Európskej únie, ale aj Spojené štáty americké, po vypuknutí bojov evakuovali svojich obyvateľov zo Sudánu

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudán: Žiadny pokrok rozhovory o prímerí zatiaľ nepriniesli! Z Chartúmu hlásili ďalšie nálety

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php