eReport.sk
Bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze sedí v súdnej sieni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 9. februára 2023.
Bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze sedí v súdnej sieni na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo štvrtok 9. februára 2023. Foto: tasr

Súd rozhodol o kajúcnikovi Imreczem! Dostal podmienku a finančný trest

Súd rozhodol o kajúcnikovi Imreczem! Exšéf finančnej správy (FS) František Imrecze dostal za korupciu úhrnný trojročný podmienečný trest odňatia slobody so skúšobnou dobou päť rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Lekári otvorili pandorinu skrinku
  2. Fico o bombardovaní Juhoslávie
  3. Prečo NAKA nevyšetruje aj Mikulca?
  4. Už by aj stačilo!

Okrem iného aj peňažný trest vo výške 202.000 eur, v prípade jeho nezaplatenia náhradný trojročný trest väzenia. Vo štvrtok o tom na verejnom zasadnutí rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Tá schválila v mierne modifikovanej podobe dohodu o vine a treste. Uzatvorená bola medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Imreczem. Rozhodnutie je právoplatné.

Nariadený má aj probačný a mediačný dohľad

Imrecze dostal tiež šesťročný zákaz činnosti vo verejnej správe. Nemôže sa stretávať a kontaktovať osoby, ktoré figurujú v stíhaných skutkoch. Raz ročne sa musí v skúšobnej dobe zúčastniť na hlavnom pojednávaní alebo verejnom zasadnutí vedenom ŠTS pre korupčné trestné činy. Nariadený má aj probačný a mediačný dohľad.

Kajúcnik vo viacerých kauzách

Imrecze vystupuje ako spolupracujúci obvinený, teda kajúcnik, vo viacerých prípadoch. Schválená dohoda sa týka kauzy mediálne známej ako Mýtnik. Vinný je z opakovaného zločinu prijímania úplatku formou organizátorstva. Po tom, ako v roku 2018 rezignoval na post šéfa finančnej správy, mal požiadať podnikateľa Michala Suchobu o odmenu pre vybraných zamestnancov finančnej správy za podporu implementácie projektov od spoločnosti Allexis.

Neprávoplatne už odsúdili dve bývalé úradníčky

Imreczeho nástupkyňa na poste šéfky finančnej správy Lenka Wittenbergerová mala dostať 50.000 eur. K prijatiu úplatku sa priznala, za čo už dostala podmienečný trest. Exriaditeľka odboru právnych služieb finančnej správy Denisa Ž. mala dostať 30.000 eur a bývalá generálna riaditeľka sekcie ekonomiky finančnej správy Kornélia Č. 20.000 eur. Obe bývalé úradníčky sú zatiaľ neprávoplatne odsúdené na podmienečné tresty odňatia slobody. Hotovosť vo výške 50.000 eur určenú pre exšéfa sekcie informatiky finančnej správy Milana G. si mal Imrecze napokon ponechať pre seba.

Podnikateľ Miroslav Výboh prostredníctvom svojej obhajoby požiadal súd, aby neschválil dohodu o vine a treste medzi Imreczem a prokurátorom. Súd sa týmto podaním nezaoberal, lebo Miroslav Výboh nie je stranou v konaní.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd rozhodol o kajúcnikovi Imreczem! Dostal podmienku a finančný trest

Odoberať
Upozorniť na
26 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti