eReport.sk
Stančík sa hlásil z Bruselu
Námestníčka ministra zahraničných vecí Bulharska Velislava Petrová (vľavo) sa rozpráva so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Andrejom Stančíkom (OĽANO) v Bruseli. Foto: tasr/ap

VIDEO Stančík sa hlásil z Bruselu: Podpora Ukrajine nesmie poľaviť! Víťazstvo Ruska by bolo katastrofou


Príprava tém decembrového samitu EÚ dominovala utorňajším rokovaniam Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli a týkala sa najmä diania na Ukrajine a energetickej krízy. Podľa spravodajcu TASR to uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrej Stančík po skončení bruselského zasadnutia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  2. Zľava Balázs Dzsudzsák a Viktor Orbán.
  3. Nik ťa nechce!
  4. Stančík s vážnym obvinením na krku!

„Stále zdôrazňujeme, že je potrebná jednota členských krajín EÚ. Pretože tá podpora Ukrajine nesmie poľaviť. Táto zima bude pre Ukrajinu kľúčová, ale kľúčová bude aj pre EÚ a pre Slovensko,“ vyhlásil Stančík. Zopakoval pozíciu EÚ, že akékoľvek víťazstvo Ruska na Ukrajine by bolo „katastrofou“.

VIDEO Stančík o témach summitu EÚ zameraných na Ukrajinu a energetickú krízu

Podľa jeho slov sa Rada ministrov zhodla – a to bude aj pozícia premiérov a prezidentov členských štátov, že EÚ musí ďalej podporovať Ukrajinu. Humanitárne, ekonomicky, finančne a vojensky. Napomôcť tomu má aj navýšenie Európskeho mierového nástroja o dve miliardy eur. Cez ten je možné zaistiť dodávky zbraní pre Ukrajinu.

„Čo sa týka energetiky, to je téma, ktorá najviac trápi našich občanov a firmy. Zdôrazňujeme, že ten cenový mechanizmus musí byť efektívny. Musí vedieť reagovať na špekulácie. A hlavne treba stanoviť udržateľný cenový strop, aby sa ceny plynu znižovali,“ uviedol.

Lídri EÚ by mali odobriť aj reformu trhu s elektrinou

Dodal, že o tejto otázke v utorok rokovali aj ministri EÚ zodpovední za energetiku. A to z dôvodu, aby ešte pred samitom dospeli k nejakej kompromisnej dohode. Samozrejme, prijateľnej pre všetkých. Do utorka večera ešte dohodu nedosiahli.

Lídri EÚ by na samite mali odobriť aj reformu trhu s elektrinou, aby bol odolný voči výkyvom a špekuláciám. Stančík pripomenul, že na európskej úrovni stále trvá snaha oddeliť ceny elektriny vyrábanej z plynu od cien elektriny produkovanej z iných zdrojov.

Pripomíname, že Stančíka, ktorý je dlhodobo vytrvalým podporovateľom Ukrajiny, v pondelok obvinil opozičný Smer z korupcie, rodinkárstva a bezbrehého papalášizmus. Mal urologičke Daniele Doležalovej „vybaviť“ odvolanie z pozície šéfky Národného ústavu reumatologických chorôb v Piešťanoch. Do celého prípadu majú byť zapletení aj minister Lengvarský a Matovič z OĽANO.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Stančík sa hlásil z Bruselu: Podpora Ukrajine nesmie poľaviť! Víťazstvo Ruska by bolo katastrofou

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre