eReport.sk
Zľava Balázs Dzsudzsák a Viktor Orbán.
Zľava Balázs Dzsudzsák a Viktor Orbán. Foto: fb/orbanviktor

VIDEO Orbán spôsobil rozruch. Kritizuje ho Bukurešť aj Stančík: Je to extrémne necitlivé!

AKTUALIZOVANÉ – Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán spôsobil medzinárodný rozruch, keď vo videu zverejnenom na Facebooku pózoval so šálom s mapou veľkého Uhorska. Rumunský rezort diplomacie v pondelok vydal vyhlásenie, v ktorom označil Orbánov prejav za neprijateľný, uviedlo internerové vydanie denníka Népszava. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  2. Na snímke výbuch po leteckom útoku izraelskej armády na vojenskú základňu Hamasu v meste Chán Júnis na juhu pásma Gazy v utorok 19. apríla 2022.
  3. Zavládli Matovičove záujmy?
  4. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a maďarský premiér Viktor Orbán
  5. Maďarský premiér Viktor Orbán
  6. Stretnutie prezidentov a socha Fidela Castra v Moskve
  7. Švédsko sa do Aliancie nedostane?
  8. Szijjártó s OSTRÝM odkazom
  9. Fanúšikovia Saudskej Arábie na štadióne počas zápasu C-skupiny skupinovej fázy a MS vo futbale Argentína - Saudská Arábia v katarskom Lusaile 22. novembra 2022.
  10. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.

Podľa Bukurešti je revizionistický prejav Orbána neprijateľný a v priamom rozpore so súčasnou realitou skutočnosť. Kauzu si všimol aj nemecký spravodajský server Spiegel.de v článku pod titulkom „Orbán provokuje odkazom na väčšie Maďarsko“.

Stančík: Je to extrémne necitlivé

Ostrá kritika sa na adresu Orbána zniesla aj zo strany štátneho tajomníka slovenského rezortu diplomacie Andreja Stančíka (OĽANO). Ten vo svojom statuse uviedol, že to, že sa maďarský ministerský predseda verejne prezentuje so šálom veľkého Uhorska, je „extrémne necitlivé.“ „Obzvlášť vzhľadom na vojnu na Ukrajine, kde si Rusko odtrhlo časť cudzieho územia. Takýto historický revizionizmus je v dnešnej dobe extrémne nebezpečný,“ upozornil náš najmladší štátny tajomník.

Naši maďarskí partneri dobre vedia, ako citlivo sú takéto myšlienky a snahy vnímané na Slovensku.

Andrej Stančík.

„Slovenská republika je samostatný a zvrchovaný štát, nie súčasť Maďarska. V lepšom prípade ide o nedbalosť, no v horšom o provokáciu a útok na našu suverenitu a územnú celistvosť. Naši maďarskí partneri dobre vedia, ako citlivo sú takéto myšlienky a snahy vnímané na Slovensku,“ konštatoval Stančík.

Zdroj: fb/andrejstancik95

Orbán sa na videozázname po nedeľňajšom futbalovom zápase maďarskej reprezentácie proti Grécku lúči s odchádzajúcim rekordným 109-násobným futbalovým reprezentantom Balázsom Dzsudzsákom.

VIDEO Orbán ďakuje futbalistovi Maďarska Dzsudzsákovi za pôsobenie v národnom tíme

Zdroj: fb/orbanviktor

Predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána za pózovanie so šálom s mapou veľkého Uhorska kritizovalo po Rumunsku už aj Chorvátsko a Ukrajina. Upozorňuje na to webová stránka komerčnej televízie ATV, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Čo sa týka šálov, tie som nevidel a nechcem riešiť cudzie šály. Čo sa však týka územných nárokov voči Chorvátsku kohokoľvek, vrátane Maďarska, tieto sú pre nás absolútne neprijateľné, to pre nás nie je právo slobodnej voľby,“ vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

Kyjev si predvolal maďarského veľvyslanca

Kyjev si predvolal v tejto záležitosti maďarského veľvyslanca na Ukrajine. „Šírenie revizionistických myšlienok v Maďarsku neprispieva k rozvoju ukrajinsko-maďarských vzťahov,“ napísal na sociálnej sieti hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko.

Reakcia Orbána: Neviďme niečo, čo neexistuje!

„Futbal nie je politika. Neviďme niečo, čo neexistuje! Maďarský národný tím je tímom všetkých Maďarov, nech žijú kdekoľvek,“ reagoval na kritiku Orbán na Facebooku.      

Zdroj: fb/orbanviktor

Veľké Uhorsko zahŕňa okrem samotného súčasného Maďarska aj časti území Srbska a Ukrajiny, ale aj časti členských krajín Európskej únie Slovenska, Rakúska, Chorvátska a Rumunska.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Orbán spôsobil rozruch. Kritizuje ho Bukurešť aj Stančík: Je to extrémne necitlivé!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti