eReport.sk
Čo to Stančík predvádza?
Andrej Stančík na snímke z videa. Zdroj: twitter/andrejstancik

Stančík: Poľsko je dobrým susedom, ale aj spojencom a priateľom

Poľsko je dobrým susedom. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík navštívil 13. marca 2023 Poľskú republiku. V meste Nowy Sacz rokoval so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti poľského ministerstva zahraničných vecí Arkadiuszom Mularczykom. Diskutovali o cezhraničnej a regionálnej spolupráci i o ruskej vojne proti Ukrajine a bezpečnostnej a energetickej situácii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čo to Stančík predvádza?
  2. Blaha je blázon
  3. Čo to Stančík predvádza?
  4. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.

Poľsko je významný hráč

„Poľsko je významným stredoeurópskym hráčom. Teší ma, že naše vzťahy sú intenzívne, mnohorozmerné a komplexné. Máme záujem o ich ďalšie zlepšenie, predovšetkým v strategických oblastiach ako energetická bezpečnosť, hospodárska spolupráca, obrana či infraštruktúra,“ priblížil A. Stančík. Vlaňajšie spustenie prepojovacieho plynovodu označil za veľký krok, doplnil, že Slovensko má záujem o kapacity poľských LNG terminálov a ďalšiu diverzifikáciu dodávok plynu.

Zlepšenie cezhraničnej spolupráce

Partneri diskutovali aj o možnostiach zlepšenia cezhraničnej spolupráce v kontexte rozvoja regiónov. „Pomôcť nám môže výstavba diaľničných úsekov, ktoré majú navyše okrem praktického infraštrukturálneho aj bezpečnostný rozmer – z hľadiska budúcej obnovy Ukrajiny,“ doplnil štátny tajomník Stančík, ktorý o tejto téme v Nowom Saczi diskutoval aj s predstaviteľmi miestnej samosprávy.

Zhoda so sankciami

Štátni tajomníci sa zároveň zhodli, že ruská vojna proti Ukrajine síce zhoršila globálnu bezpečnostnú situáciu, ale zároveň spojila európske krajiny a ich partnerov v podpore napadnutého štátu a v zhode na protiruských sankciách. A. Stančík sa Poľsku poďakoval za vklad do obrany slovenského vzdušného priestoru.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stančík: Poľsko je dobrým susedom, ale aj spojencom a priateľom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne