eReport.sk
Ruské vojnové lode na otvorenom mori.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Spolupráca Ruska a Číny? Japonsko varuje: Ich lode prešli nebezpečne blízko nášho územia!

Skupina desiatich námorných plavidiel z Číny a Ruska sa v pondelok preplavila cez Cugarský prieliv oddeľujúci japonskú pevninu a ostrov Hokkaido. V utorok to uviedla japonská vláda s tým, že podobné aktivity pozorne sleduje, informovala agentúra Reuters.

Japonsko vôbec prvýkrát potvrdilo, že čínske a ruské plavidlá sa spoločne preplavili cez tento prieliv, ktorý oddeľuje Japonské more od Tichého oceánu. Cugarský prieliv je síce považovaný za medzinárodne vody, vzťahy Japonska s Čínou sú však dlhodobo poznačené teritoriálnym konfliktom o skupiny malých ostrovov vo Východočínskom mori. Japonsko má okrem toho územný spor aj s Ruskom.

Japonsko to neustále sleduje

„Vláda pozorne a s veľkým záujmom sleduje aktivity čínskych a ruských námorných plavidiel okolo Japonska. Presne také, aké boli tieto… Budeme naďalej s maximálnym nasadením vykonávať našu pozorovaciu činnosť vo vodách a vzdušnom priestore Japonska,” uviedol pre novinárov námestník riaditeľa úradu japonskej vlády Jošihiko Isozaki. Hovorca japonského ministerstva obrany zase uviedol, že čínske a ruské plavidlá počas plavby nenarušili japonské hranice a ani neporušili medzinárodné zákony.

Viac zo zahraničia:

  1. ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
  2. Bývalý americký minister zahraničných vecí Colin Powell.

Spoločné námorné cvičenia

Len pred dvoma dňami sa pritom v Japonskom mori skončilo spoločné rusko-čínske námorné cvičenie, ktoré súvisí s vojenskou spoluprácou týchto dvoch susediacich krajín. Moskva a Peking začali totiž v uplynulých rokoch — teda v čase, keď sa zhoršili vzťahy Ruska a Číny so Západom —, rozvíjať bližšie vojenské a diplomatické vzťahy.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spolupráca Ruska a Číny? Japonsko varuje: Ich lode prešli nebezpečne blízko nášho územia!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport