eReport.sk
ropa, pohonné hmoty, čerpacia stanica, tankovanie
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Kam sa to rútime? Cena ropy je na niekoľkoročnom maxime, môžu za to aj vyššie ceny plynu!

Popri energiách, plyne, potravinách, bývaní a službách si priplatíme aj za palivá. Analytici pri tom do budúcnosti predpovedajú ďalšie zvyšovanie cien.

Ceny ropy vyskočili na nové niekoľkoročné maximá, keď cena ropy Brent prekonala 86 USD a cena WTI 83,70 USD za barel (159 litrov). Dôvodom je pokračujúci rast dopytu po rope v reakcii na zvyšujúce sa ceny plynu a uhlia.

Podľa analytika zo spoločnosti OANDA Edwarda Moyu sa vzhľadom na nastupujúce chladné počasie na severnej pologuli bude dopyt po rope v nasledujúcom období podľa všetkého ešte zvyšovať. „Deficit na ropnom trhu sa bude pravdepodobne zhoršovať. Dá sa totiž počítať s ešte väčšou energetickou krízou, keďže teploty na severnej pologuli už idú nadol,” povedal Moya.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v decembri dosiahla do 8.14 h SELČ 85,71 USD (73,88 eura) za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to znamená rast o 85 centov (1 %). V priebehu obchodovania vyskočila na 86,04 USD/barel, čo bola najvyššia hodnota od októbra 2018.

Viac zo zahraničia:

  1. Ruské vojnové lode na otvorenom mori.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s novembrovým kontraktom dosiahla 83,42 USD za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 1,14 USD (1,39 %). Počas obchodovania vzrástla na 83,73 USD/barel, najvyššiu hodnotu od októbra 2014. Za celý minulý týždeň vzrástli ceny ropy približne o 3 %.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kam sa to rútime? Cena ropy je na niekoľkoročnom maxime, môžu za to aj vyššie ceny plynu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport