eReport.sk
Šéf Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD).
Šéf Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD). Zdroj: fb/marian.kery.nrsr

Smerák Kéry kritizuje Orbána: Slovensko má plné právo byť sebavedomé!

Predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD) reaguje na provokačné aktivity maďarského premiéra Viktora Orbána. Kéryho reakcia je prekvapivá. Orbán sa totiž pri dnešných medzinárodných problémoch názorovo javí byť spojencom strany Roberta Fica a rivalom vlády Eduarda Hegera (OĽANO). Vládna koalícia si totižto na rozdiel od Orbána pevne drží západné názory a tlmí spoločné aktivity v rámci V4. Maďarský premiér podľa poslanca Smeru prestrelil tým, že si na futbalovom zápase obliekol šál s mapou Uhorska. Tá zahŕňa aj súčasné územie SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger.
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  3. Na dvojsnímke Eduard Heger víta Orbána na stretnutí lídrov V4 v Košiciach.
  4. Zľava Balázs Dzsudzsák a Viktor Orbán.

„Viktor Orbán je svojím spôsobom bystrý politik. Ale aj nebezpečný. A maďarská vláda, ktorú vedie, rovnako. Provokuje rád. Vedome, roky. Napríklad možnosťou pre etnických Maďarov, žijúcich mimo hraníc Maďarska získať maďarské občianstvo. Masívnym financovaním športu, alebo obnovy pamiatok na Slovensku. Aj tým, že maďarská vláda skupuje nehnuteľnosti na Slovensku, a to bez vedomia našej vlády (!). Či finančne podporuje vznik maďarských škôl na území Slovenska,“ upozornil Kéry na sociálnej sieti tento týždeň vo štvrtok (24. 11.), keď ešte nebolo jasné, aký postoj na samite lídrov V4 v Košiciach zaujme predsedovi maďarskej vlády Eduard Heger. Dnes už vieme, že to vyriešil tak, že priemér SR Orbánovi daroval nový šál.

Hegerova vláda provokácie nerieši, Smer vraj áno

Kéry ďalej pripomína, že sa vláda k celej provokácii postavila vyslovene laxne a bez verejnej kritiky zahraničného partnera. „Ako na tieto kroky reagujú slovenské vlády? Naša vláda vedená Robertom Ficom na nebezpečný krok s maďarským občianstvom pre etnických Maďarov v krajinách mimo Maďarska zareagovala rázne novelou zákona o štátnom občianstve. To znamená, ak sa Slovák s maďarskou národnosťou, žijúci na Slovensku, rozhodne prijať maďarské občianstvo, stratí slovenské. Slovensko sa vo vzťahu k Maďarsku nemá za čo hanbiť. Naopak. Máme plné právo byť sebavedomí,“ konštatoval šéf Zahraničného výboru NR SR.

Maďarský premiér Orbán opäť raz prestrelil. Za to si zaslúži nielen šál s nápisom Slovensko, ale najmä žltú kartu a dôrazné napomenutie.

Azda jediným členom vlády, ktorý na provokácie reagoval kriticky, je minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, s ktorým sa v tejto téme tým pádom Smer dostal veľmi vzácne na jednu názorovú stranu. S kritikou Orbána sa však údajne nevie vysporiadať časť poslaneckého klubu OĽANO. „Súhlasím s názorom, že Gyimesi si pravidelne mýli kritiku Orbána s nenávisťou voči Maďarom, čím ukazuje reflex, aký majú všetci nekritickí obdivovatelia nedemokratických politikov – stotožňujú si ich s národom. Maďarský premiér Orbán opäť raz prestrelil. Za to si zaslúži nielen šál s nápisom Slovensko, ale najmä žltú kartu a dôrazné napomenutie. Ak mu nedáme najavo, že také provokovanie z jeho strany je neakceptovateľné, bude sa s nami aj naďalej zahrávať. O pár rokov už na napomínanie zo strany Slovenska môže byť neskoro,“ uzavrel Kéry.

Zdroj: fb/marian.kery.nrsr

Pripomíname, že Orbána kritizovali aj slovenskí europoslanci, ktorí mu adresovali otvorený list.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smerák Kéry kritizuje Orbána: Slovensko má plné právo byť sebavedomé!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti