eReport.sk
Sľuby sa sľubujú
Eduard Heger, foto:fb/e.h.

Lekárska komora: Vláda znovu nesplnila to, čo sľúbila! Od apríla to zatiahnu občania?


Sľuby sa sľubujú. A chlieb sa je.. Slovenská lekárska komora (SLK) apeluje na riešenie financovania zdravotníctva. Žiada, aby vláda poskytla sľúbené financie pre ambulantný sektor, riešiť tiež podľa nej treba financovanie ambulantnej pohotovostnej služby či návrh budúcoročného rozpočtu. TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Populizmus miesto pomoci
  2. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  3. My chceme mier
  4. Podľa Šofranko je všetko v poriadku

Sľuby sa sľubujú

„Napriek prísľubu vlády z konca januára 2023 neboli financie sľúbené pre ambulantný sektor poskytnuté v plnej výške, pričom boli stanovené v terajšom období ako minimum nutné na udržanie ich základnej prevádzky. Návrhy zmlúv zo strany zdravotných poisťovní preto nereflektujú požadované minimálne zvýšenie platieb na prevádzku zariadení a liečbu pacientov,“ uviedla komora.

Od apríla

Upozorňuje, že väčšina ambulancií má podpísané dodatky zmlúv so zdravotnými poisťovňami len do konca marca. „Od 1. apríla reálne hrozí, že si pacienti budú za vyšetrenia platiť sami,“ podotkla SLK.

LSP

Ďalším problémom je podľa nej nedostatočné financovanie ambulantnej pohotovostnej služby, keďže paušálne platby na jej prevádzku neboli valorizované. 

„Ak kompetentní nebudú situáciu riešiť, je len otázkou času, kedy bude eskalovať aj v tomto segmente,“ skonštatovala komora.

Stačilo!

Žiada preto, aby vláda bezodkladne riešila zdravotníctvo ako prioritu. „Nechceme opakovanie sľubov, chceme skutočne vidieť reálne riešenia nahromadených problémov,“ uviedla.

Okrem toho je podľa nej už dnes potrebné myslieť na návrh budúcoročného rozpočtu. „Aby sme sa vyhli každoročnému opakovaniu nekonečného kolotoča nedodržaných sľubov a držania zdravotníkov a pacientov ako rukojemníkov politických súbojov,“ vysvetlila SLK.

Heger nemá čas

Podotkla tiež, že sa opakovane snažila o stretnutie s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom k téme zdravotníctva a návrhom riešení. 

„Doteraz sa neuskutočnilo. V súčasnosti sme predsedovi vlády už ako poverenému ministrovi zdravotníctva zaslali už piaty list so žiadosťou o stretnutie,“ ozrejmila komora.

Zmluvy

Všeobecná zdravotná poisťovňa a súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera mali zmluvy s ambulanciami platné do konca januára. Ich predĺženiu predchádzala dohoda o dofinancovaní sektora o 283 miliónov eur.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekárska komora: Vláda znovu nesplnila to, čo sľúbila! Od apríla to zatiahnu občania?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: