eReport.sk
Na ilustračnej snímke ukrajinskí vojaci.
Na ilustračnej snímke ukrajinskí vojaci. Foto: tasr/ap

Ukrajina už má „bič“ na kolaborantov: Za napomáhanie agresorskému štátu hrozia 10 až 12-ročné tresty!


Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok návrh zákona zavádzajúci dlhoročné tresty odňatia slobody za napomáhanie príslušníkom ruských inváznych síl. Informovala o tom agentúra AFP.

Poslanci Verchovnej rady schválili uvedený zákon veľkou väčšinou hlasov mesiac po začiatku ruskej vojenskej agresie. „Zámerné aktivity, ktoré napomáhajú agresorskému štátu“ sa budú na jeho základe trestať desiatimi až 12 rokmi väzenia.

O aké formy nezákonnej podpory ide?

Medzi takéto aktivity patrí podpora nepriateľa, implementácia jeho rozhodnutí, získavanie alebo transfer finančných prostriedkov alebo majetku v prospech nepriateľa a jeho vojsk, ako aj rôzne ďalšie druhy kolaborantskej činnosti.

Odsúdeným hrozí aj konfiškácia majetku

Okrem väzenských trestov bude kolaborantom hroziť aj konfiškácia majetku a až 15-ročný zákaz zastávania verejných funkcií. Ukrajinská generálna prokuratúra vo štvrtok oznámila, že pre podozrenie z kolaborácie vyšetruje dvoch obyvateľov mesta Nova Kachovka, ktoré leží na juhu Ukrajiny v Chersonskej oblasti. Tieto osoby sú podozrivé, že pomáhajú ruskej armáde pri vytváraní okupačnej správy.

Mesta Cherson sa Rusko zmocnilo už krátko po začiatku invázie a Moskva tvrdí, že ovláda aj celú okolitú Chersonskú oblasť. Cherson je doposiaľ najväčším ukrajinským mestom, ktoré okupovali ruské invázne sily.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. KĽDR je podľa Bidena
  2. Pápež František a vedúci vatikánskeho protokolu Leonardo Sapienza.
  3. Zuzana Čaputová na skupinovej fotografii s lídrami členských štátov NATO.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina už má „bič“ na kolaborantov: Za napomáhanie agresorskému štátu hrozia 10 až 12-ročné tresty!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne