Slovensko dnes spomína. Pred piatimi rokmi zavraždili mladého novinára Jána Kuciaka aj s jeho snúbenicou. Ich telá našli až po štyroch dňoch v dome, kde spolu žili. Vražda spustila lavínu protestov v uliciach slovenských miest. Tie vyústili do politických zmien. Udalosť otriasla celou spoločnosťou, aj preto dnes spomínajú nielen blízki zavraždených ale aj politici. Správu postupne aktualizujeme o ďalšie vyhlásenia politikov.
Related Posts
Sulík: Táto vražda sa nemala nikdy stať
Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej bola pre Slovensko zlomom, ktorý sa nikdy nemal stať. Pri príležitosti piateho výročia vraždy to vyhlásil predseda SaS Richard Sulík. Tvrdí, že vražda sa stala symbolom arogancie moci, ktorá sa nezastavila pred ničím.
„Nemalo to zájsť tak ďaleko, že až smrťou dvoch mladých ľudí sa Slovensko dostalo zo zovretia smeráckych vlád. Považujem za svoju povinnosť zabrániť tomu, aby sme ešte niekedy dovolili korupcii spáchať taký ohavný skutok. Vražda novinára sa na Slovensku už nikdy nesmie zopakovať,“ uviedol Sulík.
Gröhling: Je zahanbujúce, že ich rodiny sa nedočkali spravodlivosti
Podpredseda strany Branislav Gröhling dodal, že vražda s cieľom zastaviť pravdu bola čiernym dňom slovenskej histórie. „Ani päť rokov po tomto odpornom čine sa Slovensko nedokázalo spamätať, aj keď to postupne viedlo k odkrývaniu prepojení medzi vládou, oligarchami, podnikateľmi, vyšetrovateľmi či súdnou mocou. Pre systém ‚našich ľudí‘ a korupcie vyhasli dva mladé životy. Je zahanbujúce, že ich rodiny sa dodnes nedočkali spravodlivosti, keďže objednávatelia stále neboli potrestaní,“ uviedol.
SaS tiež upozornila, že útoky na novinárov doteraz neprestali. „Spochybňujú ich prácu, urážajú ich a zastrašujú. Toto je neprijateľné a neakceptovateľné,“ podotkol predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa. Apeluje na ochranu novinárov a slobody tlače.
Šeliga: Zápas pokračuje. Verím, že to nepokazíme
„Zápas pokračuje. Musíme v sebe objaviť to, čo nás spája, odložiť žabomyšie vojny, aby aj odkaz Jána a Martiny, odkaz nádeje, boja za spravodlivosť, slušnosť, boja proti korupcii pokračoval. Teraz to máme vo svojich rukách a verím, že to nepokazíme, že všetci ukážeme kus dobrej vôle, rešpektu a snahy sa spojiť. Aby aj voľby, ktoré nás čakajú, a budúcnosť bola dobrá. Aby sa už nikdy nestalo, že novinár alebo ktokoľvek, kto sa venuje verejnému záujmu, bol zavraždený.“ Pri príležitosti piateho výročia vraždy novinára a jeho snúbenice to skonštatoval podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.
Vyzval, aby smrť novinára a jeho snúbenice bola pre spoločnosť zároveň silou pokračovať v boji za to lepšie v našej krajine. Poznamenal, že vražda je aj po piatich rokoch tragédiou a ranou pre Slovensko. Zároveň však vyzdvihol nádej a schopnosť spoločnosti spojiť sa pred piatimi rokmi. „Dokázali sme sa po vražde spojiť a dostať tých, ktorí nesú politickú zodpovednosť za vraždu, preč z vlády,“ uviedol. Šeliga verí, že v apríli bude známy rozsudok súdu v kauze vraždy a že bude potrestaný objednávateľ i vykonávatelia skutku.
Remišová: Zlo a korupcia už nesmú sa vrátiť
Šéfka strany Za ľudí a dočasne poverená vicepremiérka Veronika Remišová doplnila, že vražda otriasla krajinou a ľudia v roku 2020 vo voľbách rozhodli, že takto Slovensko už ďalej nemôže ísť. „Nezabudneme! Zlo a korupcia už nesmú sa vrátiť,“ vyhlásila s tým, že očista spoločnosti od korupcie sa nikdy nedeje sama od seba a automaticky. „Na to je potrebná odvaha, silná politická vôľa a vytrvalé úsilie. Toto úsilie prinieslo pozitívne výsledky, v rebríčku vnímania korupcie sme sa zlepšili o rekordných 11 miest,“ dodala. Po piatich rokoch však Slovensko podľa nej opäť stojí na križovatke.
Milanová: Stále je veľká časť cesty pred nami
V podobe schválenia mediálneho zákona sa podarilo urobiť prvý dôležitý krok v rámci odkazu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Stále je však veľká časť cesty pred nami, zhodnotila dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).
„Pripravili sme veľký mediálny zákon, mysliac pritom na to, aby novinár stál v centre demokratickej spoločnosti, aby bol ochraňovaný možnosťami, ktoré táto spoločnosť ponúka. Zabezpečili sme väčšiu ochranu novinárskeho zdroja. Stransparentnili sme štruktúru vlastníckych vzťahov. Vytvorili sme nástroje, ktoré vedia účinnejšie bojovať proti dezinformáciám,“ načrtla Milanová. Verí, že ďalšie kroky sa podarí presadiť aj v rámci novely Trestného zákona, ako aj zmien v prevencii kriminality.
Čekovský: Polícia už nie nepriateľom novinárov
Predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský ocenil, že oproti minulosti polícia nie je nepriateľom novinárov. Pripomenul i zlepšovanie pozície Slovenska v rebríčku slobody tlače.
Čekovský upozornil, že až dve tretiny novinárov čelia tlaku alebo vyhrážkam, najmä v online priestore. Na rozdiel od minulosti je však podľa neho polícia novinárom nápomocná. V rámci ochrany novinárov a zlepšovania mediálneho prostredia vyzdvihol napríklad novelu infozákona či zmeny v RTVS. V rámci predloženej novely Trestného zákona upozornil na zmenu skutkovej podstaty trestného činu ohovárania, aby sa nezneužíval proti novinárom.
„Verím, že všetky tieto zmeny prispejú k tomu, aby sme patrili ku krajinám, ktoré majú najlepší prístup k novinárom a zabezpečujú im ich slobodu prejavu a patričnú ochranu,“ skonštatoval.
Budaj: Na začiatku tragédie bolo správanie sa politikov
Reagoval aj dočasný šéf envirorezortu Ján Budaj. Podľa Budaja sa novinári stali pri budovaní štátu kľúčovým prvkom. Hovorí, že pamätník zavraždených na Námestí SNP pripomína etapu, keď si jedna politická sila myslela, že unesie štát občanom a odvážny hlas Jána Kuciaka stál proti tomu. Na udalosti spred piatich rokov by nemali zabúdať podľa neho ani politici, ktorých správanie bolo na začiatku tragédie.
Káčer: Chceli žiť v slušnom a spravodlivom štáte
Novinár Ján Kuciak nechcel nič viac než spravodlivejšie Slovensko a kvalitnejší život pre jeho obyvateľov. Za to pred piatimi rokmi zaplatil životom. Pri spomienke na piate výročie vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej to vyhlásil dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.
„Chceli žiť v slušnom a spravodlivom štáte, ktorý nezneužíva svoju moc a dbá na dodržiavanie pravidiel. Zomreli však rukami tých, ktorí si takéto hodnoty nielenže nectia, ale ešte ich aj vedome ničia a dokonca vraždia nositeľov takýchto cností. Odpoveďou boli plné námestia volajúce po zmene, návrate slušnosti a spravodlivosti,“ uviedol v stanovisku šéf slovenskej diplomacie.
Krajniak: Objednávateľ musí byť potrestaný
Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) pripomenul, že objednávateľa vraždy musí potrestať spravodlivý súd. „Tým učiníme zadosť spravodlivosti, Slovensku a obetiam tohto ohavného činu,“ napísal na sociálnej sieti.
Naď: Zniesla ich zo sveta špina zločineckého systému
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že hoci sú vykonávatelia vraždy odsúdení, Slovensko stále čaká na verdikt nad objednávateľom. „Nech sa súd skončí akokoľvek, jedno je isté – túto mladú dvojicu zniesla zo sveta špina zločineckého systému, ktorý vybudoval Fico a Pellegrini. Takzvaní ‚naši ľudia‘ si mysleli, že si môžu v tomto štáte dovoliť úplne všetko,“ napísal na sociálnej sieti.
Dodal, že Slovensko čaká koncom septembra historická skúška. „Zlo robí všetko pre to, aby sa predralo k moci naspäť a zastavilo súkolie spravodlivosti. A my, demokrati, urobíme všetko pre to, aby sme tých, ktorí dlhé roky ničili Slovensko, nadobro vyprevadili na smetisko dejín,“ uzavrel.
Šéf platformy Mosta: 30. september bude rozhodujúci
Aj päť rokov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej si musíme položiť tie isté otázky. Napríklad v akej krajine chceme žiť? Skonštatoval to predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó v súvislosti s výročím vraždy.
„Je pre nás dôležitá sloboda slova, sloboda tlače a čo sme schopní urobiť, aby sme o ňu neprišli? Môžu sa dnes cítiť bezpečne kolegovia zavraždeného Jána Kuciaka na Slovensku? Urobil štát pre ich ochranu dosť? Našou úlohou je budovať takú krajinu, v ktorej tieto otázky v nás nevyvolávajú pochybnosti a strach, ale pocit bezpečia a dôvery. Tridsiaty september bude rozhodujúcou križovatkou na tejto ceste. Dúfam, že sa nevydáme nesprávnym smerom,“ uviedol Rigó.
Šimečka: Našou úlohou nie je hádať sa
Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v tejto súvislosti na sociálnej sieti vyzdvihol ľudskú empatiu. „Ľudská empatia a súcit s najbližšou rodinou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Našou úlohou nie je hádať sa, ale spraviť všetko pre to, aby sa niečo takéto hrozné už nikdy nemohlo zopakovať,“ uviedol na sociálnej sieti.
Mikulec: Kým budem ministrom OČTK budú slobodné
Brutálna vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred piatimi rokmi spôsobila zlom, ktorý objednávatelia tohto ohavného činu neočakávali. Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti. Deklaroval, že kým bude šéfom rezortu, polícia a orgány činné v trestnom konaní budú pracovať slobodne a zákonne.
Objednávatelia vraždy si podľa šéfa rezortu boli istí, že dlhoročný prekvitajúci systém podpory organizovaného zločinu zo strany štátu im zabezpečí beztrestnosť a udalosť „vyšumí“. „Polícii sa podarilo násilný čin relatívne rýchlo rozlúsknuť. Ukázalo sa, že polícia, aj keď bola dlhé roky riadená istou skupinou ľudí z Nitry, vyšetrovať nezabudla,“ skonštatoval Mikulec. Verí, že zadávatelia skutku budú spravodlivo odsúdení.
Ako poznamenal, vražda Jána Kuciaka dostala Slovensko do zoznamu krajín, kde sa zabíjajú novinári, pozerajúci na prsty politikom a podnikateľom všetkých kategórií. „Behá mi mráz po chrbte, keď vidím, čo si na tlačových konferenciách dovoľujú voči novinárom aj poctivým policajtom osoby, za ktorých vládnutia sa táto ohavná vražda žurnalistu a jeho budúcej manželky stala,“ podotkol.
Správu aktualizujeme o ďalšie vyhlásenia politikov.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politici prichádzajú k pamätníku Jána Kuciaka a spomínajú: Nemalo sa to nikdy stať!