eReport.sk
Cenzurovať je demokratické
Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľské otázky a rodovú rovnosť Věra Jourová. Foto: tasr

Jourová bije na poplach: Ruské dezinformácie už môže šíriť aj umelá inteligencia!

Slobodu slova vezmeme aj strojom! Umelá inteligencia nesmie byť zneužitá na šírenie dezinformácií. Uviedla to podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová po stretnutí so signatármi dobrovoľného Kódexu postupov EÚ proti šíreniu dezinformácií, informuje spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Takto sa prezident chovať nemá
  2. Kto stojí za klanom Šimečkovcov?
  3. Stojí za tým Progresívne Slovensko?
  4. Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr

Stretnutie sa konalo v pondelok pri príležitosti prvého výročia podpisu. Podľa Jourovej ku kódexu pristúpilo 12 nových členov, spolu je to už 44 signatárov, vrátane veľkých online platforiem ako Facebook, Google, YouTube, TikTok alebo LinkedIn. Upozornila, že z tohto zoznamu vypadol Twitter.

Vďačnosť

„Uvedomujem si prácu, ktorú signatári vykonali na implementácii kódexu. Nie je to triviálna práca, majú veľa záväzkov. Ďakujem im za prvý súbor údajov, ktorý sme dostali v januári. Teraz pripravujú nový súbor dát, ktoré by sme mali dostať v júli,“ uviedla Jourová.

Boj s Ruskom

Zdôraznila, že dezinformácie v digitálnom svete nadobudli novú silu, najmä potom ako ruská vojna na Ukrajine „otvorila novú kapitolu“ šírenia dezinformácií.

„Vojna sa nebojuje len zbraňami, ale aj slovami. Ruská dezinformačná vojna proti demokratickému svetu sa začala už pred mnohými rokmi, po anexii Krymu,“ uviedla podpredsedníčka EK.

Cieľom týchto snáh je podľa nej podkopať podporu Ukrajiny v radoch európskej verejnosti a znížiť dôveru občanov v demokratické inštitúcie a demokraciu.

Treba zabrať!

Signatári kódexu podľa jej slov majú pomáhať vytvárať základ pre pripravovaný Zákon o digitálnych službách (DSA) a jeho implementáciu do praxe.

Jourová priznala, že od signatárov kódexu, najmä od veľkých online platforiem, očakáva viac. V prvom rade je to boj proti prokremeľským dezinformáciám, po druhé dôsledné investície do overovania faktov.

Na platformách totiž koluje veľa nebezpečného dezinformačného obsahu a je málo kapacít na overovanie faktov a označovania v krajinách celej EÚ, najmä v menších členských štátoch strednej a východnej Európy a v ich jazykoch.

Do tretice EK ide o prístup k údajom, na čo poukazujú výskumníci, ktorých zaujíma dopad dezinformácií na spoločnosť. Jourová vyzvala platformy, aby umožnili výskumníkom vykonávať ich prácu a prispeli tak k potrebnej transparentnosti.

AI je tiež hrozba

V neposlednom rade podľa Jourovej vyvstáva otázka, ako narábať s umelou inteligenciou, keďže nové technológie môžu byť z pohľadu vytvárania a šírenia dezinformácií silou dobra aj zla.

„Požiadala som signatárov, aby vytvorili osobitnú a samostatnú kapitolu skladbu v rámci kódexu, aby sme o tom mohli diskutovať. Kódex zatiaľ nepokrýva tento druh nástrojov,“ uviedla s odkazom na technológie, ktoré dokážu vygenerovať hlas, vytvárať akoby autentické obrázy a videá a zámerne skresľovať realitu.

Slobodu slova vezmeme aj strojom!

Cieľom EK je prinútiť veľké platformy zaviesť potrebné bezpečnostné opatrenia, aby služby umelej inteligencie nemohli byť využívané na zámerné generovanie dezinformácií.

„Hlavnou úlohou je chrániť slobodu slova. Pokiaľ ide o produkciu umelej inteligencie, nie je žiadne právo na to, aby stroje mali slobodu prejavu. Chceme na tom ďalej pracovať v rámci nášho kódexu,“ odkázala Jourová.

Žiadny problém

Nuž, vziať slobodu slova strojom, by nemal byť pre pani Jourovú a jej podobných „demokratov“ problém. Veď predsa, „kto nie je s nami, ten je protin nám,“ platí viac ako inokedy. „Hoaxer“ a „dezinformátor“ je v novodobej „liberálnej demokracii,“ každý, kto si dovolí myslieť niečo iné. Ako vlády a mainstream.

A ako pani Jourová poznamenala vyššie, už sa „pracuje“ na tom, aby v „mene ochrany demokracie,“ boli títo ľudia blokovaní, znevažovaní, pranierovaní. „Zmiznutí.“ A nekazili demokraciu. Neohrozovali svet. Plný tolerancie a plurality. Zostáva už len jediné. Obnoviť za nesprávne názory trest smrti obesením.

Zdroj: spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc, teraz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Jourová bije na poplach: Ruské dezinformácie už môže šíriť aj umelá inteligencia!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php