eReport.sk
Stojí za tým Progresívne Slovensko?
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová zrušila mimoriadne opatrenia na ochranu spotrebiteľov v EÚ, vraj ich už netreba!

Európska komisia (EK) oznámila, že sa rozhodla nepredlžovať mimoriadne opatrenia. Ktoré boli zavedené minulý rok na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií. Dodala pritom, že tieto opatrenia prispeli k upokojeniu európskych trhov s elektrinou. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Takto sa prezident chovať nemá
  2. Exminister financií Ladislav Kamenický (Smer - SSD).
  3. Žurnalistika nie je zločin
  4. Zdevastované Slovensko?

Boj proti Rusku

Európska únia (EÚ) zápasila v roku 2022 s energetickou krízou. V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Členské štáty bloku pritom vynaložili stovky miliárd eur. Na zníženie daní a dotácie na riešenie krízy.

„Komisia potvrdzuje, že nenavrhne predĺženie týchto krízových opatrení,“ uviedla vo vyhlásení. Pričom pripomenula, že medzi ne patria opatrenia na zníženie dopytu po elektrine. Tiež cenové stropy a pravidlá určovania maloobchodných cien.

Čo sa týka plynu, krajiny EÚ sa koncom marca 2023 dohodli, že predĺžia dobrovoľné obmedzenie dopytu po plyne o 15 % o ďalších 12 mesiacov. Teda do marca 2024.

Elektrina je lacná a je jej dostatok

Komisia dodala, že ceny elektriny v bloku teraz klesli na menej ako 80 eur za megawatthodinu (MWh) a ceny plynu sa ustáli na najnižšej úrovni za zhruba dva roky. Podľa EK je aktuálne „menej pravdepodobné, že v nadchádzajúcej zime dôjde k takým výkyvom cien elektriny ako v roku 2022“.

Krajiny EÚ vo všeobecnosti rešpektujú záväzný cieľ zníženia spotreby elektriny o 5 % v čase špičky. Čo je dôležitý krok na zmiernenie cenových tlakov.

Green Deal

Komisia tiež uviedla, že niektoré aspekty núdzových opatrení boli zahrnuté do jej návrhov na dlhodobejšie štrukturálne úpravy na trhu s elektrickou energiou.

Cieľom týchto návrhov je ochrániť spotrebiteľov pred prudkými nárastmi cien a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje elektriny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová zrušila mimoriadne opatrenia na ochranu spotrebiteľov v EÚ, vraj ich už netreba!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php