TOMU sa povie úspech!
Slovenský brankár Adam Gajan likviduje nájazd lotyšského hráča, foto:tasr

Skvelý úspech našich mladíkov: Slováci s cenným skalpom a s nádejou vyhrať skupinu!

Skvelý úspech našich mladíkov! Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov postúpili do štvrťfinále MS. V piatok v kanadskom Monctone zdolali vo svojom treťom zápase na šampionáte Lotyšsko 3:0 a v tabuľke s určitosťou neskončia horšie ako na štvrtom mieste. Zároveň stále živia šancu na postup do vyraďovačky ako víťaz B-skupiny.

Skvelý úspech našich mladíkov

V zápase sa blysol brankár Adam Gajan, ktorý zlikvidoval všetkých 27 striel súpera. Do vedenia poslal Slovákov Alex Čiernik v závere 1. tretiny, v tretej spečatili triumf kapitán Šimon Nemec a Filip Mešár. Slovenskej „dvadsiatke“ patrí so ziskom 6 bodov v tabuľke 3. miesto, Lotyši sú po odohratí štyroch zápasov s jedným bodom na 5. priečke a čaká ich boj o udržanie v elitnej kategórii.

Dôležitý zápas so Švajčiarskom

Zverenci Ivana Feneša sa vo svojom záverečnom skupinovom zápase stretnú v sobotu 31. decembra o 17.00 SEČ so Švajčiarskom.

Priebeh zápasu

Slováci narazili od úvodu na dobre brániaci tím, Lotyši prehustili stredné pásmo a cez dôslednú obranu sa zverenci Ivana Feneša dostávali s ťažkosťami. Napriek tomu však mali viac z hry a aj prvú šancu, do ktorej sa dostal Šimon Nemec. Dopredu sa potom dostali aj Lotyši, konkrétne Dukurs, Gajan jeho pokus vytesnil. V 18. minúte mal šancu Libor Nemec, ale ujala sa až presilovková dorážka Čiernika a Slováci tesne pred koncom 1. tretiny otvorili skóre.

Prostredná časť hry mali najskôr šancu Lotyši v presilovke, na opačnej strane zazvonila žŕdka po strele Mešára. V tejto fáze zápasu sa hrala vyrovnaná partia, v polovici stretnutia o tom hovoril aj pomer striel 11:11. Mešár mal smolu aj pri ďalšej strele v 33. minúte, po jeho pokuse opäť zazvonila žŕdka. Pri tejto početnej výhode po chybe Štrbáka ušiel Ločmelis, ale Gajan ho v nájazde vychytal. Záver 2. tretiny patril lotyšským hokejistom, aj zásluhou Gajana sa stav nezmenil.

1. Obranca Martin Fehérváry
  2. Príprava hokejistov
  3. Slovenský brankár Matej Marinov (vpravo), jeho spoluhráč Dalibor Dvorský (uprostred) a hokejista Fínska Sami Päivärinta.
  4. Slovenský hokejista Adam Sýkora (vľavo) a hráč USA Rutger McGroarty bojujú o puk.

Tretia časť ponúkla najmenej hokejovej krásy. Lotyši sa snažili rôznymi spôsobmi dostávať do ofenzívy, v tomto zápase potrebovali zvíťaziť za tri body, ale chýbala im energia.

Prehra s Fínskom, výhra nad USA

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov vstúpili neúspešne do MS v kanadskom Monctone. Vo svojom prvom zápase podľahli v utorok finalistom z predošlého šampionátu z Fínska 2:5. Následne senzačne zvíťazili nad silným výberom USA, v pomere 6:3.