Slovenský brankár Matej Marinov (vpravo), jeho spoluhráč Dalibor Dvorský (uprostred) a hokejista Fínska Sami Päivärinta. Foto: tasr/ap

Mladí Slováci padli s Fínmi! Nepomohlo ani striedanie brankára

Mladí Slováci padli z Fínmi! Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov vstúpili neúspešne do MS v kanadskom Monctone. Vo svojom prvom zápase podľahli v utorok finalistom z predošlého šampionátu z Fínska 2:5.

V aréne Avenir Centre išli Fíni do vedenia, no v závere prevej tretiny vyrovnal Peter Repčík. „Suomi“ rozhodli o osude duelu v druhej tretine, keď strelili tri góly. Repčík dal potom aj svoj druhý gól, ale to rozbehnutého favorita nepribrzdilo.

V ďalšom zápase sa zverenci Ivana Feneša stretnú v stredu o 22.00 SEČ s USA, o dva dni neskôr nastúpia o 17.00 SEČ proti Lotyšsku. Boje v skupine uzavrú v rovnakom čase proti Švajčiarsku v sobotu 31. decembra.

MS do 20 rokov, B-skupina:

Fínsko – SLOVENSKO 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)

Góly: 9. Päivärinta (Suomi, Ervasti), 24. Kemell (Koivunen, Salin), 28. O. Kapanen (Kemell), 34. Nyman (Vilen, O. Kapanen), 46. Lambert (Ervasti) – 20. Repčík (Dvorský, Štrbák), 44. Repčík (Štrbák, Čiernik). Rozhodovali: Schlittenhardt (USA), Šindel – Klouček (obaja ČR), Grillo (USA), vylúčení: 3:1, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 4617 divákov.

Fínsko: Lampinen – Heimosalmi, Vilen, Salin, Malinen, Ervasti, Suomi, Ruotsalainen – Kemell, O. Kapanen, Koivunen – Nyman, Miettinen, Huuhtanen – Hämeenaho, Rönni, Lambert – Väisänen, Päivärinta, K. Kapanen.

SLOVENSKO: Andrisík (34. Marinov) – Š. Nemec, Bečár, Štrbák, Nátny, Funtek, Groch, Kmec – Mešár, Petrovský, Honzek – Sýkora, Dvorský, Čiernik – Žlnka, Repčík, L. Nemec – Štefančík, Dej, Bačo.

Slovenský gól prišiel 11 sekúnd pred klaksónom

Favorit vstúpil do zápasu lepšie, Slováci boli od úvodu pod tlakom, Andrisík si pripísal prvé zákroky. V 9. minúte už však nestačil na strelu Päivärintu, ktorý otvoril skóre. V tom čase viedli Fíni na strely 8:0.

Až po tomto momente sa slovenskí hokejisti osmelili a dostávali sa aj do šancí. Na súpera sa dokonca dotiahli v počte streleckých pokusov a v závere 1. tretiny sa im podarilo aj vyrovnať. V presilovej hre sa k odrazenému puku dostal Repčík a 11 sekúnd pred klaksónom rozjasal slovenskú striedačku.

Náš tréner vystriedal brankár

Druhú tretinu opäť lepšie odštartovali Fíni, no napriek prevahe sa nedostali do presného zakončenia. V 24. minúte sa však výborne zorientoval Kemell po úspešnom vhadzovaní a prekonal Andrisíka – 2:1. Ten istý hráč o štyri minúty neskôr prihral puk Oliverovi Kapanenovi a Suomi viedli už o dva góly. V 34. minúte si na trestnú lavicu sadol Honzek a už po piatich sekundách potrestal jeho faul Nyman. Po štvrtom góle nahradil Andrisíka v bránke Slovenska Marinov.

Záver si favorit postrážil

Keď v 44. minúte tretieho dejstva zužitkoval Repčík druhú presilovku Slovákov v zápase, zdalo sa, že sa Fenešovi zverenci nadýchnu do mohutnej ofenzívy. Ale už o 39 sekúnd neskôr prekvapil Lambert presnou strelou k bližšej žŕdke slovenského brankára a vrátil Fínom trojgólový náskok. Týmto gólom prakticky rozhodol o osude zápasu, záverečné minúty si už favorit s prehľadom postrážil.

Hlasy po zápase /zdroj hockeyslovakia/:

Ivan Feneš, tréner SR: „Bol to zápas troch rozdielnych tretín. Mali sme ťažký rozbeh do zápasu. Fíni mali ťažký zápas v nohách, chceli sme to využiť, ale nepodarilo sa sa nám to. V druhej tretine sme ich pustili do troch šancí a to využili. My sme nepremenili naše šance a prehrali sme aj veľa dôležitých vhadzovaní.“

Peter Repčík, autor dvoch gólov Slovenska: „Prvú tretinu sme boli akoby vystrašení, v druhej rozhodlo, že sme dostali tri góly. Ale v tretej sme zahrali dobre a treba na tom stavať. Som šťastný, že som dal dva góly, ale verím, že to na turnaji bude lepšie. Dúfam, že Američanov prekvapíme, určite sú hrateľní.“

Samuel Honzek, útočník SR: „Bol to prvý zápas a v ňom sa ukázala kopa pozitívnych vecí. Ale aj negatívnych. V prvej tretine sme ešte neboli pripravení na turnaj, v druhej sme dostali góly. Ale v tretej sme ukázali, že vieme hrať hokej aj proti silným súperom.“