eReport.sk
očkovanie, vakcinácia, deti, covid, školáci
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Školy v Los Angeles zavedú povinné očkovanie pre školákov od 12 rokov. Nie všetci rodičia súhlasia

Dvanásťroční a starší školáci, ktorí navštevujú štátne školy v meste Los Angeles, budú čoskoro musieť byť zaočkovaní proti chorobe COVID-19. Ide o jedno z najprísnejších protiepidemických oparení v Spojených štátoch, informovala v piatok agentúra AP.

Školská rada pre oblasť Los Angeles v Kalifornii vo štvrtok rozhodla, že študenti, ktorí sa zúčastňujú na športových a iných mimoškolských aktivitách, musia byť plne zaočkovaní do konca októbra, pričom ostatní školáci do 19. decembra.

Členka školskej rady: Nie je to porušovaní práv študentov

Školáci, ktorí sa po zimných prázdninách 11. januára 2022 nepreukážu potvrdením o očkovaní, budú vylúčení z prezenčného vyučovania. Výnimky budú udeľované zo zdravotných aj iných dôvodov, priblížila AP.

“Toto rozhodnutie nie je o porušovaní práv (študentov),” povedala členka školskej rady Monica Garciová. “Toto rozhodnutie je o tom, že robíme svoju prácu, ktorou je zabezpečiť deťom bezpečné prostredie v školách,” dodala.

Učiteľské odbory, ktoré na jar protestovali proti obnoveniu prezenčnej výučby, tieto nové pravidlá privítali. “COVID-19 mutuje, prenáša sa na našich študentov a vakcíny sú aj naďalej najlepšou ochranou proti šíreniu chorôb v našej komunite,” povedala predsedníčka odborov United Teachers Los Angeles Cecily Myartová-Cruzová.

Rozhodnutie by mala spraviť rodina, zaznelo od rodičov

Okres Los Angeles zaznamenal zvýšenú mieru výskytu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 u detí v období od polovice júla do polovice augusta, počty prípadov však medzitým klesli, povedala šéfa miestneho úradu verejného zdravia Barbara Ferrerová. Viac ako polovica obyvateľov okresu Los Angeles vo veku od 12 do 17 je už plne zaočkovaná, všíma si AP.

Niektorí rodičia počas stretnutia školskej rady proti opatreniu protestovali. “Nerozumieme, prečo sa tak ponáhľate,” povedala Diana Guillenová. “Rozhodnutie (o očkovaní) by mala spraviť rodina,” dodala. Mnoho rodičov a členov rady však tento plán podporilo.

Z augustového prieskumu verejnej mienky agentúry AP a Centra pre výskum verejných otázok (NORC) vyplýva, že povinné očkovanie pre študentov starších ako 12 rokov podporuje 55 percent dospelých, medzi rodičmi je však toto číslo len 42 percent.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport