eReport.sk
Na ilustračnej snímke žena drží tašku s jedlom po príchode vojenského konvoja a konvoja vozidiel s humanitárnou a ostatnou pomocou v meste Buča. Foto: tar/ap

Škandál!? Zdá sa, že Ukrajina skutočne používa civilistov ako štíty! „Inak sa neubránime,“ tvrdia


Vo verejnej diskusii sa stretávame hlavne s výhradami voči krokom ruskej strany vo vojne na Ukrajine. Treba však otvorene priznať, že niekoľko námietok majú odborníci aj voči Ukrajine. Jednou z najväčších je podozrenie, že ukrajinskí vojaci zvolili stratégiu schovávania sa medzi civilným obyvateľstvom. Takýmto krokom však ukrajinskí vojaci vytvárajú z občanov, ktorých majú chrániť, živé štíty. Táto informácia, s ktorou prišiel napríklad americký plukovník vo výslužbe Douglas Macgregor v televízii Fox News.

Ukrajinci sa voči podobným tvrdeniam a obvineniam bránia, no zároveň vo svojej podstate priznávajú, že sa ich jednotky naozaj pohybujú medzi civilným obyvateľstvom, alebo minimálne v ich blízkosti. Svoje kroky obhajujú Ukrajinci tým, že nemajú inú možnosť. Ženevské dohovory však vyslovene zakazujú, aby sa civilisti stali cieľom vojenských útokov. Dohovory zároveň zmluvným stranám prikazujú ich ochranu a je otázkou, či ukrajinská armáda svojimi krokmi bráni civilistov, alebo skôr seba. S krokmi ukrajinskej vlády zjavne nie sú spokojné ani zahraničné médiá. The Washington Post dokonca hovorí o ukrajinských protitankových a protilietadlových strelách, ktoré majú byť spolu s ozbrojenými vozidlami používané v blízkosti civilných obydlí.

Obranná taktika Ukrajincov je vraj problematická

Aj keď sa väčšina médií vyhlásenia o vytváraní civilných štítov na Ukrajine snaží označovať za hoax a propagandu, o problematickej povahe takejto taktiky hovoria nielen politici a vybraní novinári, ale aj experti. „Veľmi sa zdráham naznačovať, že Ukrajina je zodpovedná za civilné obete, pretože Ukrajina bráni svoju krajinu pred agresorom,“ jemne naznačil profesor medzinárodného práva William Schabas z londýnskej Middlesex University. „Ale tým, že Ukrajina prináša vojnové pole do civilných štvrtí, zvyšuje nebezpečenstvo pre civilistov,“ dodal. Aj keď sa teda odborníci snažia kritizovať Ukrajinu najopatrnejšie, ako vedia, nemôžu sa ubrániť priznaniu, že taktika vytvárania civilných štítov v konflikte naozaj prebieha.

V strehu sú aj ľudskoprávni aktivisti

Ukrajinská taktika sa pri tom dostala do pozornosti nielen expertov, ale aj ľudskoprávnych aktivistov z tretieho sektora. Je to prekvapivé, lebo tí sa väčšinou zaoberajú skôr kritikou Ruska a ruských krokov v konflikte.

„To, čo robia, je, že vystavujú civilistov riziku. Lebo všetko to vojenské vybavenie sú oprávnené ciele,“ tvrdí Richard Weir z krízového oddelenia neziskovej organizácie Human Rights Watch.

Weir zároveň dôrazne upozorňuje, že ak Rusi útočia na vojenské objekty, prítomnosť techniky v blízkosti občanov môže byť zámienkou na ich zabíjanie. Rusi by si dokonca vraj možno vedeli vyargumentovať, že na civilistov neútočia zámerne: „Ak je tu vojenské vybavenie a Rusi tvrdia, že útočia na toto vojenské vybavenie, podrýva to tvrdenie, že zámerne útočia na civilné objekty a samotných civilistov.“

Ukrajina sa bráni, vraj chce brániť mestá

Kritiku odborníkov a ľudskoprávnych aktivistov sa pokúša odmietnuť ukrajinská strana, ktorá sa zároveň rozhodla vysvetliť svoje zvláštne kroky. „Ak budeme nasledovať vašu logiku, potom by sme nemohli brániť naše mesto,“ odmietol kritiku Andrij Kovaľov, hovorca 112. teritoriálnej obrannej brigády.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksija Arestovič dokonca zašiel ďalej a tvrdí, že niektoré pravidlá vedenia vojny na ukrajinskom území podľa špičiek Ukrajiny neplatia. Odôvodňuje to tým, že Rusko neuznáva Ukrajinu ako samostatný národ a tá tým pádom bojuje o vlastné prežitie. Je to však z hľadiska medzinárodného práva tak, že sa štátu tým pádom dajú ospravedlniť takéto kroky?

„To, čo sa tu deje, nie je súperenie európskych armád podľa zavedených pravidiel, ale boj ľudí, ktorí čelia existenčnej hrozbe, boj o prežitie,“ uviedol Arestovič. „Nemôžeme zabrániť našim občanom, aby bránili svoje domovy,“ dodal.

Skrývajú sa aj v školách a v nemocniciach?

Ruská strana tvrdí, že na školy a nemocnice neútočí preto, lebo by chcelo Rusko zabíjať civilistov, ale preto, lebo sa v týchto objektoch skrývajú ukrajinský vojaci so zbraňami. Existuje teda spor o tom, či je útok na školy a nemocnice útokom na civilné, alebo na vojenské ciele a či je týmto útokom Ruska, poprípade spôsobom obrany Ukrajiny, porušením Ženevských dohovorov.

Tam, kde útok na vojenský cieľ môže viesť k civilným obetiam, musí byť poškodenie civilistov vyrovnané vojenskou výhodou. Pokiaľ tu nie je vojenská výhoda, potom je možné hovoriť o vojnových zločinoch,“ podotkol k téme Schabas.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dievča jazdí na bicykli vedľa mŕtveho tela ruského vojaka v meste Buča pri Kyjeve.
  2. Na snímke ľudská ruka v masovom hrobe počas 39. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v nedeľu 3. apríla 2022 v ukrajinskom meste Buča.
  3. Zľava moderátor amerického kanálu Fox Business a vojnový veterán Douglas Macgregor.
  4. Generál sa nezaprie?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál!? Zdá sa, že Ukrajina skutočne používa civilistov ako štíty! „Inak sa neubránime,“ tvrdia

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre