eReport.sk
Situácia je alarmujúca
Predseda ZMOSU Branislav Tréger, foto:tasr

Situácia je alarmujúca: Samosprávam enormne stúpli zálohové platby, ZMOS žiada vládu o vysvetlenie!

Situácia je alarmujúca. Mestá a obce po celom Slovensku dostali vysoké zálohové platby za energie. Avizovanú pomoc štátu však zatiaľ neevidujú. Potvrdilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré žiada vládu o vysvetlenie. S listom sa obrátilo na dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) a dočasne povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana. Chce, aby samosprávam odpovedali, kedy príde finančná pomoc, v akom objeme a akým spôsobom.

Situácia je alarmujúca

„Situácia je skutočne alarmujúca. To, čo potrebujeme, je akási cestovná mapa prvej pomoci. Bez toho budeme naďalej v strese, v rámci ktorého ani samosprávy nebudú vedieť, ako veľmi majú zasiahnuť do zmien vo svojich rozpočtoch,“ uviedol pre TASR ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Samosprávam sa zvýšili zálohové platby

Ako tvrdí, je úplne jedno, o akú veľkostnú kategóriu samospráv ide, vo výraznej väčšine dochádza k priepastnému rozdielu medzi výškou ceny v minulosti a na tento rok. ZMOS očakával, že po schválení štátneho rozpočtu budú samosprávy svedkami kompenzácií, tak ako bolo avizované „Sme však svedkami toho, že štátny rozpočet bol na poslednú chvíľu schválený, avšak samosprávam skôr ako reálna pomoc formou kompenzácií prichádzajú zálohové platby v obrovských sumách. Ukazuje sa, že skôr ako na pomoc štátu sa začíname spoliehať na priaznivé počasie a takéto úspory zo spotreby,“ vyhlásil Kaliňák.

Žiadajú vládu o vysvetlenie

Zo strany miest a obcí, ale aj škôl, ktoré samosprávy zriaďujú, prichádzajú v týchto dňoch informácie o mimoriadne vysokom náraste cien energií. Tie podľa ZMOS-u nútia samosprávy výrazne zasahovať do rozpočtov. „V mnohých prípadoch úhrada takýchto vysokých cien môže samosprávy doslova zruinovať,“ podotkol Kaliňák.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Položila Hegerova vláda podnikateľov na kolená
  2. Heger popísal presný mechanizmus
  3. Dávať Ukrajine nádeje
  4. Nikdy ma nezastrašíte!
  5. Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva.
  6. László Sólymos

Ako príklad uviedol obec Kocurany v okrese Prievidza. Tá platila v minulom roku 79 a v tomto roku má platiť 786 eur. V obci Hosťová v okrese Nitra bola výška cien energií za šesť odberných miest. V minulom roku 5300, v tomto roku to vychádza na 27.500 eur. „ Prípade Galanty sme svedkami desaťnásobného zvýšenia cien a Medzev avizoval 800-percentný nárast,“ uviedol s tým, že vysoké ceny energií zasiahli aj školy.

Vládna (ne)pomoc?

Vláda v novembri 2022 oznámila, že pomôže samosprávam v energokríze. Podmienila to však schválením štátneho rozpočtu. Avizovala, že od 1. januára do 31. marca bude cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná. Na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne zastropovaná na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Situácia je alarmujúca: Samosprávam enormne stúpli zálohové platby, ZMOS žiada vládu o vysvetlenie!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php