eReport.sk
Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva.
Rudolf Zajac, bývalý minister zdravotníctva. Reprofoto: ta3.com

Exminister Zajac spomínal na covid: Odborníci nefungovali. Mikas stával jak mŕtva ryba na tlačovkách


Exminister Zajac spomínal na covid. A to v súvislosti s najnovšou štúdiou. Podľa jej výsledkov politické špičky okolo Igora Matoviča (OĽANO) totálne zlyhali pri manažovaní nedávnej pandémie. Údaje, ktoré táto analýza priniesla už zaujali aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten chce veci preveriť v trestnoprávnej rovine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Telo nebohej osoby.
  2. Rober Fico pred rečníckym pultom počas tlačovky Smeru-SD.
  3. Najvyššia úmrtnosť na svete

Rudolf Zajac, bývalý minister, ktorý je známy aj tzv. dvadsaťkorúnáčkovou reformou zdravotníctva, patril do tímu, ktorý štúdiu vypracoval. Na spravodajskej televízii TA3 vysvetlil podrobnosti k medializovanej analýze. Jej výsledky sú pritom zarážajúce. Ukazujú, že počas covidu na Slovenku zbytočne vyhaslo až vyše 21 tisíc ľudských životov.

Z akých parametrov vychádzali

„Peter Pažitný a tím, do ktorého som aj ja patril, sme pokračovali v tom, čo sme začali v roku 2021, keď sme analyzovali, ako sa zdravotníctvo správalo počas pandémie covidu. V tej prvej zelenej knižke sme popísali všetky tie technické problémy, v jednej kapitole sme popísali, čo všetko fungovalo a nefungovalo,“ začal zoširoka vysvetľovať exminister zdravotníctva.

V tejto nasledujúcej štúdii sme si povedali, že… Vychádzali sme z týchto parametrov: covid je ochorenie, ktoré vedie vo vyššej miere k smrti. Teda chceme vedieť. Po prvé, či tam naozaj bola takzvaná nadúmrtnosť. A keď zistíme, že nadúmrtnosť bola, môžeme ju porovnávať s inými krajinami, a keď ju porovnáme s inými krajinami, môžeme rozmýšľať, ako sme dopadli. A čo to zapríčinilo,“ poukázal bývalý minister na ambície tímu, ktorý analýzu vypracoval.

„Tie výsledky sú strašné“

A k čomu napokon Zajac, Pažitný a spol. dospeli? „Je pravdou, že covid viedol k vyššej úmrtnosti. Teda nadúmrtnosti. Je pravdou, že na Slovensku navyše umrelo, a teraz je ten prvý problém, niečo medzi 21 a 25 tisíc ľudí. Pretože Štatistický úrad SR vykazoval 25 tisíc a Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) 21 tisíc. To znamená, to je signifikantne vyššia úmrtnosť. Keď sme to ale porovnávali s inými krajinami, tak tie výsledky sú strašné. Zvolili sme krajiny, ktoré sú buď podobné systémom, alebo sú podobné financovaním. A došli sme k týmto výsledkom: Dánsko, ktoré má porovnateľný počet obyvateľov, malo nadúmrtnosť 5000 a my 25. 000. Portugalsko, ktoré malo veľmi vysokú nadúmrtnosť do očkovania sa stalo lídrom v očkovaní a veľmi znížilo nadúmrtnosť. Estónsko, Nemecko mali takú stredovú nadúmrtnosť. Ešte aj Česko malo nižšiu nadúmrtnosť ako my. Samozrejme, to sa prepočítava na počet obyvateľov, takže je to porovnateľné,“ vysvetľoval bývalý minister.

„Odborníci sa sami nejako zaradili do pozadia“

Zajac ako na prvú z príčin, ktoré podľa neho viedli ku „covidovej masakre“ na Slovenku, poukázal na správanie sa a rozhodnutia koaličných politikov okolo vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

„Aj v tejto práci, zhruba na štyroch stranách, sme hovorili, že boli príčiny politické. A to, ako to je všeobecne známe, chaotické správanie sa vlády. S tými všetkými problémami. S tým, že odborníci sa sami nejako zaradili do pozadia. Hlavný hygienik (Ján Mikas– pozn. red.) stával jak mŕtva ryba na tlačovkách. Proste odborníci nefungovali, stále sa stretávali rôzne komisie a krízové štáby. A nakoniec to, tak či tak, riadil vtedajší premiér Matovič,“ vyhlásil bývalý minister zdravotníctva.

Zajacov celý príspevok do diskusie v relácii Téma dňa s Petrom Bielikom a ďalšími hosťami si môžete pozrieť na stránke televízie TA3.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister Zajac spomínal na covid: Odborníci nefungovali. Mikas stával jak mŕtva ryba na tlačovkách

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: