eReport.sk
Na archívnej snímke z 19. júna 2022 izraelský premiér Naftali Bennett
Na archívnej snímke z 19. júna 2022 izraelský premiér Naftali Bennett. Foto: tasr/ap

Dobrá správa pre Kyjev. Putin dal sľub Bennettovi: Zelenského nezabijem! Čo na to prezident Ukrajiny?

Dobrá správa pre Kyjev. Šéf Kremľa Vladimir Putin na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu údajne dal sľub vtedajšiemu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi. Uviedol, že nedá zabiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na Bennettove vyjadrenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ropa, ropné produkty, dovoz Rusko
  2. Na archívnej snímke zo 17. októbra 2022 nemecký kancelár Olaf Scholz a nemeckí vojaci stoja pri tanku Leopard 2.
  3. Vojenská podpora Ukrajiny
  4. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus

Naftali Bennett stál na čele izraelskej vlády od polovice roka 2021 do konca júna 2022, teda práve v čase vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z vlaňajšieho 24. februára. V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu. V rámci tohto úsilia vlani v marci navštívil Moskvu, kde sa ako jeden z mála západných lídrov stretol s Putinom.

„Opýtal som sa… ‚Máte v pláne zabiť Zelenského?‘ „

Bennett podľa vlastných slov vtedy získal od Putina prísľub, že nenechá zabiť Volodymyra Zelenského.

„Opýtal som sa (Putina) … ‚Máte v pláne zabiť Zelenského?‘ On odpovedal: ‚Zelenského nezabijem‘. Potom som mu povedal: ‚Rozumiem tomu tak, že mi dávate slovo, že Zelenského nezabijete‘. On (Putin) povedal: ‚Nemám v úmysle zabiť Zelenského‘,“ uviedol Bennett v rozsiahlom, päť hodín trvajúcom interview, ktoré bolo zverejnené v sobotu večer, informuje AP.

Ste si tým istý? Neveriacky sa pýtal Benneta Zelenskyj

Naftali Bennett vtedy podľa vlastných slov okamžite po stretnutí s Putinom zatelefonoval Zelenskému, aby ho informoval uvedenom prísľube. „Ste si tým istý?“ spýtal sa ho ukrajinský prezident a Bennett mu odpovedal „Na 100% vás nezabije!“.

Izraelský premiér vtedy neuspel vo svojom úsilí o ukončenie vojny. Podľa vlastných slov však dosiahol to, že Putin stiahol svoju požiadavku odzbrojenia Kyjeva, zatiaľ čo Zelenskyj sľúbil, že Ukrajina nevstúpi do NATO.

Spolupráca s Ruskom je pre Izrael kľúčová

Bennettova nesúrodá vládna koalícia sa rozpadla vlani v lete a on sa následne stiahol z politiky. Nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu taktiež vyjadril ochotu prevziať úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou, ak by ho o to požiadali Moskva, Kyjev aj Washington.

Po začiatku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine zaujal Izrael opatrný postoj, aby zamedzil zvýšeniu napätia vo vzťahoch s Moskvou. Pre Izrael je totiž prioritná otázka zaistenia jeho vlastnej bezpečnosti, pre ktorú je kľúčová spolupráca s Ruskom v susednej Sýrii, kde sa izraelská armáda snaží zabrániť narastaniu vplyvu Iránu. Izrael preto odmieta žiadosti Kyjeva o dodávky zbraní a poskytuje mu len humanitárnu pomoc a nevojenské ochranné vybavenie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dobrá správa pre Kyjev. Putin dal sľub Bennettovi: Zelenského nezabijem! Čo na to prezident Ukrajiny?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti