tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Šéf Spolkového úradu Müller: Nemci budú musieť výraznejšie znížiť energetickú spotrebu

Ak chce Nemecko odvrátiť hrozbu nedostatku plynu počas zimy, budú musieť obyvatelia Nemecka výraznejšie obmedziť energetickú spotrebu. Povedal to šéf Spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur Klaus Müller, ktorý nevylúčil, že vláda v úsporných opatreniach ešte pritvrdí.

Výrazné šetrenie energií

Nemecko je vysoko závislé od dodávok plynu z Ruska, tie však Rusi po uvalení sankcií zo strany Západu za útok na Ukrajinu skresali. Berlín sa preto v súčasnosti usiluje rýchlo diverzifikovať energetické zdroje a napĺňať zásobníky plynu. Rusko však v poslednom období znížilo dodávky ešte viac a momentálne dodáva do Nemecka iba 20 % z pôvodne dohodnutého objemu. To znamená, že nedostatku možno zabrániť iba v prípade najlepšieho možného scenára, povedal Müller.

Tento scenár však počíta s tým, že spotrebitelia ušetria minimálne 20 % z pôvodnej spotreby energií, teda podstatne viac, než je tomu teraz,“ povedal šéf Bundesnetzagentur v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag. „V prípade ostatných scenárov už hrozí nedostatok plynu v decembri, prípadne nízka úroveň zásob suroviny ku koncu vykurovacej sezóny,“ dodal Müller.

Okrem zníženia spotreby budú musieť Nemci zredukovať aj dodávky plynu do susedných krajín o 20 %. Navyše, Nemecko bude od iných štátov potrebovať 10 až 15 gigawatthodín plynu. „Ak nebudeme tvrdo šetriť a nedovezieme plyn navyše, budeme mať problém,“ povedal Müller s tým, že v prípade nedostatku plynu sa reštrikcie nevyhnú ani súkromným domácnostiam. Nemôže vylúčiť ani to, že ľudia možno budú môcť vykurovať iba niektoré miestnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hudobná legenda Roger Waters
  2. Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj
  3. Na snímke oprava elektrického vedenia po silnom vetre v obci Lutiše neďaleko Žiliny 26. februára 2020.
  4. Na ilustračnej snímke z roku 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX.
  5. Znížená hladina rieky Rýn v Kolíne nad Rýnom 10. augusta 2022. Pre pretrvávajúce sucho v Nemecku sú viaceré lode neschopné vyplávať.

„Nechcem zatiaľ o ničom špekulovať, keďže momentálne o týchto veciach iba diskutujeme,“ povedal šéf sieťového úradu. Dodal však, že je potrebné dať jasne najavo, že s cieľom ochrániť pracovné miesta bude pre štát prijateľné aj zavedenie úsporných opatrení pre súkromné domácnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Spolkového úradu Müller: Nemci budú musieť výraznejšie znížiť energetickú spotrebu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku