eReport.sk
Na ilustračnej snímke z roku 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX.
Takto dopadneme? Na ilustračnej snímke z novembra 2004 otvorené ohnisko na košickom sídlisku Luník IX. Foto: tasr

Prehrala Európa energetickú vojnu s Ruskom? Fakty naznačujú, že nástup recesie sa blíži!

Bude musieť Európa čeliť novej a výraznej vlne úsporných opatrení v oblasti energetiky? Sankcie mali v prvom rade slúžiť na to, aby oslabili Rusko a donútili krajinu k ukončeniu vojny na Ukrajine. Stále však výraznejšie znejú hlasy o tom, že Európa na svoje vlastné sankcie môže doplatiť dokonca viac, ako samotné Rusko. To by automaticky znamenalo, že cieľ sankcií naplnený nebol a jednou z hlavných oblastí, ktoré sa v kontexte sankcií zdajú byť problematickými, je práve energetická bezpečnosť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ropovod Družba
  2. ropné produkty tankovanie
  3. Katarína Cséfalvayová
  4. Heger reaguje na Sulíkovu výzvu
  5. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť
  6. Robert Fico na snímke z videa
  7. Josef Síkela.
  8. Najmä veľké nákladné autá, kamióny, rôzne stavebné stroje, ale aj autobusy stále fungujú vďaka nafte. Ilustračná snímka.
  9. Na snímke oprava elektrického vedenia po silnom vetre v obci Lutiše neďaleko Žiliny 26. februára 2020.

Špeciálne opatrenia už malo podľa portálu UnHerd.com prijať napríklad mesto Hannover, ktoré zaviedlo prísne pravidlá s cieľom ušetriť energiu. Patrí medzi ne odpojenie teplej vody vo verejných budovách, bazénoch, športových halách a telocvičniach, zákaz mobilných klimatizácií, ohrievačov ventilátorov a radiátorov, vypínanie verejných fontán a vypnutie osvetlenia veľkých budov v noci. Niekoľko krajín do toho zvažuje stlmenie a vypnutie verejného osvetlenia, alebo tzv. „zákaz energetického vychádzania“ a predčasné zatváranie podnikov. Pri pohľade na takéto opatrenia sa nedá povedať, že v Európe vyzerá byť všetko v poriadku. V hre majú byť pri tom aj prídelové lístky na plyn pre niektoré odvetvia.

Cieľom znížiť spotrebu v celej Európe

A zatiaľ čo vojna na Ukrajine pokračuje, Európa sa aj naďalej snaží znížiť spotrebu svojich občanov. Cieľom má byť znížiť spotrebu plynu v Európe o 15 % do budúcej jari. Pokuty pri tom budú môcť udeľovať aj úradníci priamo z Bruselu. Dovoz ruského plynu do Európy je už v tomto momente na tretinovej úrovni oproti minulému roku a podľa mnohých odborníkov môžu klesajúce dodávky uvrhnúť Európu počas zimy do energetickej krízy.

Cez najväčší plynovod Nord Stream I. už dnes prúdi len 20 % možných dodávok. Cena zemného plynu sa pri tom počas dvoch rokov vyšplhala až na desaťnásobok. Vysoké ceny plynu pri tom všetkom ešte viac prispievajú k vysokej inflácii, ktorá v EÚ dosahuje takmer 9 % a stále stúpa. Ľudia sú následkom inflácie uvrhovaní do platobnej neschopnosti a do chudoby. V EÚ sa zároveň do problémov dostáva aj priemyselná výroba, ktorá rapídne klesá a ktorej pokles bude mať za následok problémy so zamestnanosťou.

Vážne makroekonomické problémy európskych krajín

Carsten Brzeski, hlavný ekonóm eurozóny v ING Bank, predpokladá nástup recesie na konci roka, keďže vysoké ceny oslabujú kúpnu silu. Aby toho nebolo málo, nedávne rozhodnutie ECB zvýšiť úrokové sadzby prispeje len málo, alebo vôbec k obmedzeniu inflácie spôsobenej faktormi na strane ponuky, ale takmer určite ešte viac stlačí hospodársku aktivitu, čo sťaží štátom mobilizovať zdroje potrebné na zmiernenie účinkov energetickej krízy. A pokiaľ ide o nedávno spustený nástroj (TPI) ECB zameraný na pomoc krajinám vo finančnej tiesni, môže byť aktivovaný len pre tie krajiny, ktoré sú posúdené ako „fiškálne udržateľné“, aj keď súčasná kríza nevyhnutne zaťaží verejné financie európskych krajín. Navyše, aj keď EÚ rozumne navrhla ponechať pozastavenie fiškálnych pravidiel EÚ na ďalší rok, viaceré krajiny na čele s Nemeckom oznámili svoj zámer opäť prijať úsporné opatrenia.

Je plyn pre Rusko silnou zbraňou?

Zdá sa byť jasnou správou, že Rusko používa plyn ako mocenský nástroj vo vzťahu k Európe. Je však otázne, ako Európa bude na tejto ruskej hre participovať. Zatiaľ sa to javí tak, že hrozba energetickej krízy vplýva na Európu viac ako európske sankcie na Rusko.

Zdroj: zoznam.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prehrala Európa energetickú vojnu s Ruskom? Fakty naznačujú, že nástup recesie sa blíži!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie