eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poľsku ocenil dvoch ľudí, štátni predstavitelia sa s sním však nestretli. Foto: tasr/ap

Zelenského vláda rozhodla: Naši športovci majú prísny zákaz súťažiť s Rusmi a Bielorusmi!

Ukrajinská vláda nepovolí svojim národným športovým tímom súťažiť na medzinárodných podujatiach, na ktorých za zúčastňujú i športovci z Ruska a Bieloruska. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková (vľavo) a jej čínsky rezortný kolega Čchin Kang počas spoločnej tlačovej konferencie v Pekingu v piatok 14. apríla 2023.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredajšom emotívnom prejave vo Varšave vyzdvihol úzke spojenectvo svojej krajiny s Poľskom
  3. Orbán má pravdu!
  4. Morawiecki poriadne prestrelil

Ukrajinské ministerstvo pre mládež a šport zverejnilo príslušný dekrét. Ukrajina nesúhlasí s úsilím Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý odporučil návrat ruských a bieloruských športovcov do súťaží ako jednotlivcov pod neutrálnou vlajkou a bez prepojenia na armádu, pripomína AP.

Demokrati z Ukrajiny

Ukrajina minulý mesiac uviedla, že sa bude usilovať zabrániť svojim športovcom súťažiť proti Rusom a Bielorusom. MOV reagoval, že takýto krok spôsobí škodu len ukrajinským športovcom. Táto organizácia v piatok na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.

Výnos ukrajinského ministerstva zahŕňa národné tímy a nie je jasné, či sa vzťahuje aj na jednotlivých ukrajinských hráčov na mužských a ženských tenisových súťažiach, na ktorých Rusi a Bielorusi naďalej hrajú pod neutrálnym štatútom.

Tiež nie je jasné, aký vplyv bude mať rozhodnutie vlády na prebiehajúcu kvalifikáciu na budúcoročné majstrovstvá Európy vo futbale.

Európska futbalová únia (UEFA) povolila Bielorusku zúčastniť sa, Rusku však nie. Ukrajina a Bielorusko sú v rôznych kvalifikačných skupinách a žreb play off ich nemôže postaviť proti sebe, dodáva AP.

MOV chce neutralitu

MOV koncom januára uviedol, že skúma možnosti, ako zahrnúť Rusov a Bielorusov do olympiády ako jej neutrálnych účastníkov, čo by znamenalo, že by súťažili pod olympijskou vlajkou – avšak len tí, čo nepodporujú ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Medzinárodné federácie jednotlivých športov nemusia odporúčania MOV zaviesť. Medzinárodný olympijský výbor ešte musí oznámiť svoje rozhodnutie o účasti športovcov na budúcoročnej olympiáde v Paríži.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenského vláda rozhodla: Naši športovci majú prísny zákaz súťažiť s Rusmi a Bielorusmi!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php