eReport.sk
KK26 Kyjev - Predseda Európskej rady Charles Michel poèas tlaèovej konferencie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským po stretnutí 20. apríla 2022 v Kyjeve. FOTO TASR/AP European Council President Charles Michel attends a news conference with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy after their meeting in Kyiv, Ukraine, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Šéf Európskej rady neohlásene pricestoval do Kyjeva: Som šťastný, že som opäť medzi priateľmi!

Predseda Európskej rady Charles Michel pricestoval v utorok na neohlásenú návštevu Kyjeva, kde sa stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Urobil tak v deň, keď si Ukrajinci pripomínajú 10. výročie vypuknutie proeurópskych protestov, známych ako Euromajdan. Informujú agentúry AFP a DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hodnotiť to budú občania
  2. minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD)
  3. Zelensky pricestoval do Washingtonu
  4. Sú to ignoranti

Oslavy Majdanu

Proeurópske protesty vypukli v Kyjeve po tom, ako vtedajší proruský ukrajinský prezident Viktor Janukovyč napriek predchádzajúcim prísľubom odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá by znamenala väčší príklon Ukrajiny smerom k Západu.

Rusko v roku 2014 reagovalo na snahy Ukrajincov o odpútanie sa od ruského vplyvu anexiou ukrajinského Krymského polostrova, podporou údajných separatistov v Donbase, a vlani aj masívnou vojenskou inváziou na Ukrajinu.

„Je dobré byť opäť v Kyjeve, medzi priateľmi,“ napísal Michel v príspevku na sociálnych sieťach, ku ktorému pripojil fotku, kde vidno, ako vystupuje z vlaku.

Silná podpora

Šéf Európskej rady, ktorá rozhoduje o celkovom politickom smerovaní a prioritách Únie, ešte pred cestou do Kyjeva povedal, že svojom návštevou chce „vyjadriť silnú podporu EÚ“ pre Ukrajinu. Zároveň sa chce spoločne s prezidentom Zelenským pripraviť na decembrový summit EÚ.

Podľa Michela ukrajinská vláda napriek pokračujúcej ruskej vojenskej agresii „intenzívne pracuje na implementácii reforiem“ potrebných na vstup do Únie. „EÚ bude bezpečnejšia a silnejšia, ak jej súčasťou bude aj Ukrajina,“ uviedol.

Návštevy..

Európska komisia vo svojej nedávnej správe napriek určitým výhradám odporučila členským štátom otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. O tom, či k tomuto kroku dôjde, budú rozhodovať lídri EÚ na decembrovom summite.

Len niekoľko hodín pred Michelom pricestoval na Ukrajinu nemecký minister obrany Boris Pistorius, taktiež na vopred neohlásenú návštevu. V pondelok Kyjev navštívil šéf Pentagónu Lloyd Austin.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Európskej rady neohlásene pricestoval do Kyjeva: Som šťastný, že som opäť medzi priateľmi!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php