eReport.sk
Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
Richard Sulík. foto:tasr

Šéf by vás vyrazil na hodinu, koalícia je ale iný svet! Liberáli si dávajú pauzičku, Matovič reaguje

Ak oznámite šéfovi, že odmietate chodiť na pracovné porady, určite nadšený nebude. Keď sa vás opýta, prečo ich chcete ignorovať a vy mu poviete, že zákazníci firmy a vášho zamestnávateľa si potrebujú oddýchnuť od vašich účastí na poradách, vyrazí vás na hodinu. A to bez ohľadu na to, že máte na pracovisku kolegu, s ktorým si dlhodobo nerozumiete a roztržkami s ním preukázateľne negatívne vplývate nielen na ostatných kolegov, ale aj na zákazníkov, ktorí sa pre vaše hádky napríklad nedokážu dostať ku kvalitným službám, ktoré vaša firma ponúka. Koalícia je však iný svet a politici sú onakvejšia kategória pracujúcich občanov. A každý má inú predstavu o tom, ako pre občanov pracovať.

A áno, zastávam názor, že osobné spory by sa mali riešiť na súkromných fórach. To znamená, napríklad na koaličnej rade, alebo pri pive.

Remišová o konfliktoch medzi Matovičom a Sulíkom.

Richardovi Sulíkovi sa pravdepodobne nič nestane za to, že on i jeho SaS začali včera ignorovať koaličné (po) rady. Šéfom vládneho kabinetu je predsa Eduard Heger (OĽANO) a len veľmi ťažko možno očakávať, žeby Sulíka, ako svojho prvého podpredsedu pre ekonomiku, na hodinu vyrazil z koalície. Nie, to sa asi nestane, reálne nemožno očakávať ani zrážky zo mzdy, či nejaké iné sakcie…

Šéf SaS: Celé Slovensko potrebuje oddych

Čo sa vlastne stalo? SaS v utorok oznámila, že sa dočasne nebude zúčastňovať na rokovaniach koaličných rád. Rozhodla sa tak v záujme upokojenia celospoločenskej situácie. Na zasadnutiach vlády sa predstavitelia strany zúčastňovať budú. Strana tiež deklaruje, že všetci štyria jej ministri budú kedykoľvek a v plnom rozsahu k dispozícii premiérovi Hegerovi. „Vidíme, že celé Slovensko potrebuje oddych od koaličného hašterenia,“ upozornil Sulík, ktorý sa dlhodobo v koalícii „naťahuje“ s lídrom OĽANO Igorom Matovičom. A keďže vzájomná averzia oboch politických lídrov nebezpečne narastá, šéf liberálov sa zrejme rozhodol konať v duchu „múdrejší ustúpi, veď nech ten Matovič trochu vychladne.“

Svoj krok strana SaS vysvetlila v pripojenom utorkovom statuse:

Matovič: Heger sa rozhodol kryť Sulíka

Lenže Matovičovi sa to ani trochu nepáči a tak prostredníctvom tlačovej správy OĽANO na ignorovanie koaličných rád zo strany sulíkovcov včera reagoval: „Líder SaS Richard Sulík mal možnosť obhájiť svoje zlyhania pri sankciách na ruskú ropu. Jeho neúčasť na utorkovej koaličnej rade je dôkazom toho, že na svoje zlyhanie nemá žiadne uveriteľné argumenty,“ odkázal, pričom narážal na to, že Sulík mal „dobabrať“ vyjednávania s Bruselom o embargu na ruské čierne zlato. Pravdou však je, že premiér Heger včera priznal, že s Bruselom rokoval on a nie Sulík. Predseda vlády dokonca tvrdil, že to, čo pre Slovensko dohodol, je lepšie než pôvodný návrh. 

Takto to ďalej nejde. Asi to všetci vidíte To je čistý chaos, čo Igor Matovič vniesol do politiky.

Richard Sulík.

Keď sa Matovič o slovách (priznaní) Hegera dozvedel, reagoval spôsobom, že Heger sa rozhodol kryť Sulíka a nech si to teda takpovediac sám aj vyžerie. Matovičova reakcia vyznieva tak trochu zvláštne, keďže Sulík verejne kritizoval práve Hegera, za to že nevyrokoval v Bruseli pre Slovensko toľko, ako možno mohol. Ako povedal, z jeho pohľadu Heger konal zle.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Andrej Stančík a Eduard Heger (obaja OĽANO).
  2. Vicepremiérka SR a ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).
  3. Úspechy pani Remišovej
  4. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  5. Eduard Heger

Sulík však aspoň v duchu vnútrokoaličnej korektnosti dodal, že rešpektuje rozhodnutie predsedu vlády, veď sme predsa v EÚ. A pre politické špičky Únie, ako vieme, je slovenský premiér v súvislosti so zavádzaním masívnych protiruských sankcií veľkým etalónom európskej jednoty.

„Koaličná rada býva veľmi zriedka zastúpená Sulíkom“

Matovič cez OĽANO v kritike saskárskej neúčasti na poradách v koalícii ešte zdôraznil, že spolu s koaličnými partnermi Sme rodina a Za ľudí sa priebežne poctivo zúčastňujú rokovaní na každej koaličnej rade. Podotkol, že koaličná SaS na nich býva veľmi zriedka zastúpená svojim predsedom, a ak, tak len na veľmi krátky čas.

Predseda strany SaS by sa mal efektívnejšie hádzať o zem o platy učiteľov, pretože je to jeho rezort.

Remišová na adresu šéfa liberálov.

Riešenia problémov má podľa Matoviča komplikovať aj to, že SaS vysiela na každé rokovanie iného zástupcu. A ak aj k dohode podľa OĽANO (teda Matoviča) príde, zvyčajne ju spätne predseda strany SaS zruší, keďže nesúhlasí s rozhodnutím svojich zástupcov. Ako príklad uvádza rokovania o pomoci rodinám.

Sulík: To je čistý chaos

Vo včerajších večerných správach na TA3 hovoril Sulík o chaose. „Takto to ďalej nejde. Asi to všetci vidíte To je čistý chaos, čo Igor Matovič vniesol do politiky,“ popísal napätú situáciu s tým, že by ju mal riešiť Heger. Nepovedal však ako a nechcel mu dávať rady cez médiá. Možno sa mu sa mu hlavou preháňalo to, že ideálnym riešením by bol okamžitý odchod Matoviča do politického dôchodku.

Remišová: Premiér nie je učiteľ v materskej škôlke

Inak to však vidí vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Ja neberiem pána premiéra ako učiteľa v materskej škôlke. Pán premiér je na to, aby manažoval vládu, aby vláda efektívne fungovala. Ja to beriem skôr, ako osobné spory medzi dvoma členmi vlády. A áno, zastávam názor, že osobné spory by sa mali riešiť na súkromných fórach. To znamená, napríklad na koaličnej rade, alebo pri pive,“ takto zaujímavo vyjadrila svoj postoj pre TA3 Remišová.

Vicepremiérka, ktorú do vysokej politiky katapultoval práve Matovič a OĽANO je jej zjavne bližšie ako SaS, pri návrhu na zvýšenie platov učiteľom Sulíkovi vytkla nedostatočnú akčnosť, alebo ak chcete aktivitu: „Predseda strany SaS by sa mal efektívnejšie hádzať o zem o platy učiteľov, pretože je to jeho rezort.“

Ako je však známe, zvyšovať platy učiteľom zo zvýšenia daní tak, ako to navrhuje Matovič, liberáli vytrvalo odmietajú. Je to pre nich tzv. červená čiara.

Zdroj: tasr/eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf by vás vyrazil na hodinu, koalícia je ale iný svet! Liberáli si dávajú pauzičku, Matovič reaguje

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre