Európska komisia navrhuje cenový strop pre ruskú ropu ako súčasť svojho najnovšieho balíka sankcií voči Moskve. Putin pritom Úniu už varoval, že ak takéto opatrenie prijme, následky budú nedozierne.
Mohlo by vás zaujímať
Cieľom balíka je tiež potrestať ruský oceliarsky priemysel a pripraviť kremeľskú armádu o kľúčové technológie, uvádza sa v návrhu sankcií, ktorý mal k nahliadnutiu portál Politico. Návrh v stredu oznámili predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf EÚ pre zahraničné záležitosti Josep Borrell.
„Neakceptujeme falošné referendá ani akýkoľvek druh anexie na Ukrajine a sme odhodlaní prinútiť Kremeľ, aby zaplatil za túto ďalšiu eskaláciu,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie.
Nátlak Ameriky a Zelenského
Politico poukazuje aj na nátlak zo strany Ameriky, ktorá žiadala, aby Únia zastropovala ceny za ruskú ropu do 5.decembra tohto roku, kedy má začať platiť zákaz dovozu ruskej ropy v námornej preprave.
Von der Leyenová uviedla, že čoskoro zverejní právny základ pre takýto cenový strop. Jej cieľom je znížiť ruské príjmy a stabilizovať globálny trh s ropou. K prísnejším sankciám opakovane vyzýva aj Zelenskyj, podľa ktorého by bolo najlepšie, „keby Rusko bolo úplne izolované.“
Obmedzenia dovozu
Súčasťou ôsmeho sankčného balíka sú aj obmedzenia na tovar. Tie sú zamerané najmä na polovodiče, lietadlá a špecifické chemické látky. „Cieľom je pripraviť kremeľský vojenský komplex o kľúčové technológie,“ uviedla Leyenová.
Politico upozorňuje, že na sankčnom zozname sa však ocitli aj také položky, ako make up, toaletný papier, deodorant, či dentálne nite.
Zákazy
Dokument tiež zakazuje Európanom poskytovať Rusom architektonické a inžinierske služby. Taktiež vydáva embargo na poskytovanie právnych, alebo IT služieb, Ruskej federácii.
EK na čele s Leyenovou prichystala aj zákaz pre všetkých občanov Únie – nebudú môcť byť v správnych radách ruských štátnych podnikov. Gerhard Schroder asi nebude nadšený..
Sankcie
Pribudnú aj mnohým ruským jednotlivcom. Podľa Politico by sa na nich mali nachádzať vojaci, zamestnanci ministerstva obrany, hudobníci ale i obchodníci so zbraňami. Zatiaľ sú známe mená, ako Alexander Dugin, ktorému v lete (s najväčšou pravdepodobnosťou Ukrajinci) zavraždili dcéru. Či spevák Nikolaj Rastorgujev a najväčší akcionár výrobcu zbraní Kalašnikov Alan Lušnikov.
Sachs a tí ostatní
To, že sankcie skvelo fungujú, tvrdia tak slovenskí vládni politici, ako niektorí európski lídri a najmä administratíva Joe Bidena, spolu s Volodymyrom Zelenským. Renomovaní ekonómovia po celom svete, napr. Jeffrey Sachs oponujú a na rozdiel od slovenských politikov, majú aj údaje.
Len pred dvomi dňami vyšla správa, že nezamestnanosť v Rusku sa dostala na historické minimum. Podľa Bloombergu, inflácia bude v Ruskej federácii do konca roka 12-15%. Tento trend by sa mal udržať. NBS včera oznámila, že u nás od nového roka porastie na 18,3%.
Zdroj: Politico, Bloomberg
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sedem balíkov sankcií položilo Európu na kolená, Leyenová preto prináša ôsmy!