tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na ilustračnej snímke mikročip.
Na ilustračnej snímke mikročip. Foto: shutterstocj.com

Lehota dodania čipov je 6 mesiacov! Dokedy budú trvať obmedzenia pri výrobe áut?

Obmedzenia výroby áut v Nemecku spôsobené nedostatkom polovodičov budú trvať „minimálne do roku 2024“, tvrdí poradenská spoločnosť Alix Partners. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
  2. Zľava v smere hodinových ručičiek indický premiér Naréndra Módí, americký prezident Joe Biden, austrálsky premiér Scott Morrison a japonský premiér Jošihide Suga.

Aktuálna dodacia lehota čipov od ich objednávky je 6 mesiacov, čo je dvojnásobok v porovnaní s normálnou situáciou. Dopyt po čipoch na jedno auto stále stúpa z dôvodu rastúcej digitalizácie a elektrifikácie. Výrobcovia čipov však čakajú s rozširovaním produkcie pre obavy z recesie a zvyšovanie úrokových sadzieb, uviedli experti Alix Partners.

Automobilový priemysel je len malým zákazníkom

Ziskové marže výrobcov polovodičov sú v prípade konvenčných čipov do auta až o 11 percentuálnych bodov nižšie v porovnaní s čipmi určenými pre spotrebnú elektroniku. Pre výrobcov čipov je automobilový priemysel „len malým zákazníkom“ s podielom 6 % až 10 % na globálnej kapacite.

Podľa správy Alix Partners dokonca aj v prípade poklesu dopytu po čipoch zo strany výrobcov mobilných telefónov a herných konzol, automobilový priemysel bude mať naďalej problémy s ich nedostatkom. Dopyt automobilového priemyslu po čipoch prevýši ponuku aj v roku 2024, čo spôsobí zvýšenie cien čipov a nakoniec aj áut. Dopyt odvetvia po čipoch by mal výrazne rásť do roku 2026.

Výrobcovia sa sústredia najmä na ziskové technológie

Keďže vývoj nového modelu auta trvá 3 až 5 rokov, čipy v ňom sú už zastaralé, keď sa dostane na trh. Väčšina čipov používaná v aktuálnych modeloch áut má technológiu 28 nanometrov a viac, čo „zodpovedá iPhonu 4 z rokov 2010 až 2013″,“ uvádza sa v správe Alix Partners. Preto nie je pre výrobcov čipov lukratívne uvoľniť kapacity pre automobilový priemysel. „Investície výrobcov polovodičov sa sústredia predovšetkým na ziskové nové technológie.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lehota dodania čipov je 6 mesiacov! Dokedy budú trvať obmedzenia pri výrobe áut?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku