tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ropa
Na ilustračnej snímke rozliata ropa. Foto: tasr

Čína zrejme „narastie“! Peking výrazne zvýši vývoz ropných produktov, predpovedajú analytici

Čínske rafinérske firmy pravdepodobne výrazne zvýšia export ropných produktov v závere tohto roka. Rast exportu by okrem toho mal pokračovať aj na začiatku roka 2023. Odhadujú to analytici a zdroje z trhu v reakcii na rozhodnutie vlády zvýšiť vývozné kvóty. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Veronika Remišová a jej bakalárska práca.
  2. Americký minister zahraničných veci Antony Blinken.
  3. Predseda Európskej rady Charles Michel.
  4. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  5. spojené štáty sa bránia
  6. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
  7. Štátny tajomník Andrej Stančík
  8. Čínsky prezident Si Ťin-pching

Prípadné zvýšenie exportu ropných výrobkov by mohlo podporiť čínsku ekonomiku, ktorá na domácom trhu zaznamenáva útlm. V 2. kvartáli dosiahla čínska ekonomika medziročný rast iba o 0,4 %, čo bol najslabší výsledok od poklesu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny v 1. kvartáli 2020 po rozšírení nového koronavírusu v krajine. Na porovnanie, v 1. štvrťroku vzrástla čínska ekonomika o 4,8 %.

Očakáva sa embargo EÚ na ruské dodávky

Navyše väčší objem ropných produktov zo strany Číny by mohol pomôcť čiastočne nahradiť dodávky ropy z Ruska, na ktoré začiatkom decembra plánuje Európska únia uvaliť čiastočné embargo. To by mohlo do určitej miery stabilizovať ropné trhy. „Zvýšenie vývozu ropných výrobkov z Číny podporí ropné trhy v situácii, keď sa očakáva embargo EÚ na ruské dodávky,“ povedala Sugandha Sačdevová, viceprezidentka pre komoditný a menový výskum v indickej spoločnosti Religare Broking.

Čínske rafinérie by mohli objem exportu zdvojnásobiť

Nové kvóty zahrnujú 13,25 milióna ton produktov ako benzín, nafta a letecké palivo. Okrem toho aj 1,75 milióna ton lodného paliva s nízkym obsahom síry. Spolu s novými kvótami dosiahne celkový tohtoročný objem čínskych vývozných kvót pre benzín, naftu a letecké palivo 37,25 milióna ton. To je rovnaký objem ako v roku 2021.

Analytici zo Citigroup odhadujú, že čínske rafinérie by mohli v mesiacoch november – december mesačný objem exportu zdvojnásobiť na 4 – 5 miliónov ton. Očakáva sa, že najviac sa zvýši export nafty, keďže tento produkt generuje oproti benzínu a leteckému palivu vyšší zisk.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína zrejme „narastie“! Peking výrazne zvýši vývoz ropných produktov, predpovedajú analytici

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku