tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu:
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová vyzvala na solidaritu medzi štátmi Únie i jej susedmi. Krajiny chce zaviazať k vyšším úsporám energií

 Energetická kríza v EÚ je vážna, vstúpila do novej fázy, a preto len spoločný európsky postup môže znížiť náklady na energie pre rodiny a podniky a zabezpečiť energetickú bezpečnosť pre túto a ďalšiu zimu. Uviedla to v stredu predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v liste šéfom vlád a štátov, ktorí sa vo štvrtok zídu na mimoriadnom dvojdňovom summite EÚ v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  2. Na kombosnímke zľava Veronika Remišová a jej bakalárska práca.
  3. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  4. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.
  5. Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu:
  6. Minister financií Igor Matovič

Šéfka EK v otvorenom liste upozornila, že hoci ceny plynu v posledných týždňoch klesli, zostávajú veľmi vysoké a predstavujú veľkú záťaž pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh EÚ.

Von der Leyenová v snahe vyhnúť sa narušeniu spoločného trhu vyzvala na jednotnú a spoločnú európsku odpoveď a solidaritu medzi členskými štátmi a susedmi Únie, pričom lídrom EÚ predstavila štyri východiskové body z krízy.

Opatrenia

V prvom rade treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. „Odporúčam zintenzívniť rokovania s našimi spoľahlivými dodávateľmi o znížení cien dovážaného plynu všetkého druhu,“ uviedla s odkazom na krajiny ako Nórsko a USA.

Spresnila, že spoločná energetická platforma EÚ by mala koordinovať plnenie a skladovanie plynu v zásobníkoch pred budúcou zimou, zaistiť spoločný nákup a vyhnúť sa scenáru, keď si členské štáty navzájom predražujú a zvyšujú ceny plynu.

Intervencie

Druhým krokom je spolupráca EK s členskými štátmi na vypracovaní intervencie na obmedzenie cien na trhu so zemným plynom, keďže dnes veľká časť Európy platí za plyn, najmä LNG, vyššiu cenu ako jej globálni konkurenti.

Komisia už začala pracovať na doplnkovom cenovom indexe EÚ voči tomu súčasnému, ktorý by lepšie odrážal energetickú realitu v Európe a viedol k nižším cenám.

Musíte ušetriť viac

Šéfka EK vyzvala na „náročnejšie záväzky týkajúce sa úspor plynu“ s cieľom znížiť dopyt, ako aj záväzné dohody o solidarite medzi členskými štátmi. Spresnila, že eurokomisia bude spolupracovať s národnými vládami pri navrhovaní cenových stropov, pričom bude mať na pamäti národné rozdiely na trhu s energiou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová vyzvala na solidaritu medzi štátmi Únie i jej susedmi. Krajiny chce zaviazať k vyšším úsporám energií

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku