eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/ap

Sankcie spôsobujú Slovákom strach a neistotu! Gazprom má na východe rekordné zisky


Sankcie voči Rusku majú svoje jasné politické dôvody a sú reakciou západného sveta na kroky Ruska na Ukrajine. Slovenskí opoziční politici a odborníci však upozorňujú na to, že sankcie neoslabujú len Rusko, ale aj Európu a to, čo Európa pre existenciu sankcií obetovala, sa už dlhšie zdá byť nezanedbateľné. Najväčšiu ranu v podobe následkov pri tom „schytávajú“ najvýchodnejšie krajiny EÚ a to vrátane Slovenska. Mimo makroekonomických problémov sa totižto objavujú aj závažné problémy s dodávkami plynu. Na otázky, že ako bude vyzerať jeseň a zima na Slovensku, pri tom nedokáže jednoznačne odpovedať ani vláda Eduarda Hegera (OĽANO), ktorá v poslednej dobe rieši v prvom rade svoje vlastné konflikty.

Hovorca Gazpromu Alexej Miller v stredu vyhlásil, že sankcie západu voči Rusku znamenajú, že spoločnosť Siemens Energy nie je schopná vykonávať pravidelnú údržbu zariadení pre plynovod Nord Stream 1, čo má byť jedným zo zásadnejších dôvodov ich zníženia. O postojoch Gazpromu informovala agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na agentúru Interfax. Medzi problematické zariadenia majú patriť napríklad turbíny. Na západe rastie strach, že dodávky budú v zimných mesiacoch nakoniec prerušené úplne.

Sankčný chaos

„Naši oponenti vydali toľko sankčných dokumentov, že vytvorili situáciu, ktorá by sa dala nazvať zmätkom v oblasti sankcií,“ citovala Millera agentúra Interfax. „A dnes Siemens prakticky nemá možnosť zabezpečiť pravidelnú väčšiu údržbu našich plynových čerpacích zariadení. Siemens jednoducho nemá kde vykonávať túto prácu,“ povedal. Siemens medzi časom reálne potvrdil, že sa už nezúčastňuje na údržbárskych prácach. Prerušenie dodávok cez Nord Stream 1 by mohlo znamenať ešte väčšie komplikácie pre Slovensko. Premiér Heger sa do celého prípadu osobne nevložil a popri hádkach jeho ministrov sa dá len ťažko očakávať, že sa tak v najbližšom období stane.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.
  3. Rusko je synonymom teroru
  4. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  5. Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová
  6. Z prímeria by vraj profitoval Hamas
  7. Zľava Viktor Orbán a Eduard Heger vo videu, ktoré zverejnil maďarský premiér na sociálnej sieti.

Gazprom si našiel iných odberateľov

Platí taktiež to, že Nord Stream 1 je v prvom rade európsky problém. Gazprom totižto aj napriek sankciám našiel nové odbytiská na východe, napríklad v Číne, a v súčasnosti by mal generovať rekordné zisky.

Agentúra DPA v separátnej správe uviedla, že Gazprom generuje rekordné zisky aj napriek medzinárodným sankciám po invázii Ruska na Ukrajinu. A plánuje rozšíriť projekty plynovodov do Číny, ktorá sľúbila, že zostane verná Rusku aj po uvalení sankcií. „Pracovné výsledky za prvý polrok sú veľmi, veľmi dobré,“ povedal Miller. „Vieme, že čínsky trh je celosvetovo najdynamickejší a predpovede ukazujú, že Čína sa bude podieľať približne 40 % na zvýšení spotreby plynu v nasledujúcich 20 rokoch,“ pokračoval Miller s tým, že tento rok očakáva ešte výraznejšie zisky.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sankcie spôsobujú Slovákom strach a neistotu! Gazprom má na východe rekordné zisky

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre