eReport.sk
Slovenský brankár Šimon Latkóczy.
Slovenský brankár Šimon Latkóczy. Foto: tasr/ap

Šampionát MS 20 sa nedohrá! Slováci síce nad Rusmi vyhrali, ale tí dopadli rovnako ako USA a Fíni

AKTUALIZOVANÉ – Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade sa nedohrajú. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) rozhodla v stredu o ich zrušení po tom, ako sa tri stretnutia neuskutočnili pre pozitívne testy na koronavírus a ich výsledky museli skontumovať. Informovali o tom agentúra TASS i televízia TSN. IIHF potvrdila informáciu na svojom webe.

Problémy prišli už pred prvým ostrým zápasom na MS “20”, ktoré hostili kanadské mestá Edmonton a Red Deer. Prípravný duel Švajčiarska s Českom zrušili pre pozitívny test jedného z hráčov švajčiarskeho tímu. Organizátori po ňom upravili program prípravných stretnutí, šampionát sa však začal podľa plánu.

Pozitívne prípady potvrdili v troch tímoch

V utorok však mali pozitívne výsledky dvaja americkí hokejisti a celý tím USA tak musel zamieriť do karantény. Ich duel so Švajčiarskom skontumovali 1:0 v prospech súpera. V stredu mali podobné osudy zápasy Česka s Fínskom a Ruska so Slovenskom.

Pozitívne prípady sa vyskytli v tímoch ČR a Ruska, kontumačné víťazstvá sa pripísali Fíni a Slováci. Po týchto udalostiach zasadol direktoriát turnaja i Rada IIHF a rozhodli o zrušení celého podujatia. Podľa AP sa IIHF tak rozhodla pre obavy zo šírenia nákazy.

IIHF: Tretia kontumácia narušila integritu MS

“Rada IIHF sa po odporučení svojej lekárskej komisie a medicínskej komisie turnaja pre COVID-19 rozhodla, že vzhľadom na šírenie COVID-19 a variantu omikron budú juniorské majstrovstvá sveta zrušené, aby bolo zabezpečené zdravie a bezpečnosť všetkých účastníkov,” uviedla IIHF na svojom webe. Definitívny verdikt padol po kontumácii stredajšieho zápasu SR s Ruskom (1:0). “Rada IIHF určila, že ďalšia kontumácia – už tretia v priebehu dvoch dní – narušila integritu celého podujatia a musí byť predčasne ukončené,” píše sa vo vyhlásení IIHF.

Z elitnej kategórie nevypadne žiadny účastník

Mladí Slováci stihli na šampionáte odohrať dva zápasy, najprv v B-skupine prehrali s obhajcami titulu USA 2:3 a následne so Švédmi 0:3. O kontumácii stredajšieho duelu s Rusmi sa dozvedeli iba necelú polhodinu pred odchodom na zápas. IIHF už predtým informovala, že z elitnej kategórie MS “20” nevypadne žiadny účastník.

O zrušení turnaja sa hovorilo po kontumačnej výhre našich

Ako sme už skôr informovali, slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov si na juniorských MS v Kanade pripísali kontumačné víťazstvo 1:0 nad Ruskom. Stredajší zápas B-skupiny (22.30 SEČ) sa nemohol odohrať, lebo útočník Matvej Mičkov mal pozitívny test na koronavírus a celý ruský tím musel zamieriť do karantény. Oznámila to Ruská hokejová federácia, následne informáciu potvrdil slovenskej výprave organizačný výbor MS. Už v tom čase bola zverejnená informácia, že o ďalšom osude šampionátu rozhodne direktoriát turnaja.

Agent ruského hráča poprel pozitivitu Mičkova

Niektoré ruské médiá hovoria až o dvoch pozitívnych prípadoch v tíme zbornej. Podľa webu sport-express.ru nemá Mičkov žiadne príznaky ochorenia Covid-19. “Cíti sa skvele. Nemá jediný príznak. V reprezentácii nám lekári robili pravidelne testy a doposiaľ všetky boli negatívne,” uviedol pre portál hráčov agent Sergej Fedotov.

Viaceré hokejové federácie chceli turnaj stopnúť

Súboj medzi Slovenskom a Rusmi bol už tretím, ktorý na šampionáte zrušili pre koronavírus. Ten prvý sa týkal obhajcov titulu z USA, ktorí mali dvoch pozitívne testovaných hráčov, museli do karantény a prehrali v utorok v B-skupine so Švajčiarmi kontumačne 0:1. V stredu vyhrali Fíni kontumačne v “áčku” nad Čechmi pre pozitívny nález českého hráča. Podľa portálu sport-express.ru sa viaceré hokejové federácie obrátili na IIHF so žiadosťou o zrušenie juniorského šampionátu, pretože je podľa nich v rozpore so športovými zásadami.

Slováci mali namiesto zápasu trénovať

“Je to hrozné. Už sme sa chystali na zápas,” povedal v reakcii pre Sportnet útočník SR Adam Sýkora. Podľa webu hockeyslovakia.sk namiesto cesty na štadión zostali slovenskí reprezentanti v hoteli v Red Deere, kde sú ubytovaní a čakali na ďalšie inštrukcie od organizátorov, ktoré by mali prísť z mimoriadneho zasadnutia direktoriátu turnaja. Namiesto zápasu mali popoludní v Peavy Mart Centrium absolvovať tréningovú jednotku.

Aj Fasel už skôr naznačil, že bude po šampionáte

O nejasnom osude ruského tímu, ale i celého šampionátu hovoril aj agent Fedotov. “Tu sa otvára otázka – aké tajné hry hrá organizačný výbor týchto majstrovstiev sveta mládeže v Kanade,” vyhlásil Mičkovov agent. “Technické prehry nie sú hokej, ale cirkus. Vykoná sa test, odošle sa do laboratória, potom sa objaví pozitívny výsledok. V tomto prípade Matvej Mičkov. Je to skvelý pocit… Myslím si, že do 24 hodín padne nejaké rozhodnutie o konaní šampionátu.”

Možné zrušenie prebiehajúcich MS v stredu naznačil aj bývalý šéf a čestný prezident IIHF René Fasel. “Niekto mi hovoril, že dvaja ruskí hráči mali pozitívny test. Viac o tom neviem. Viem však, že Luc Tardiff (prezident IIHF) požiadal o zasadnutie Rady IIHF, aby prediskutovali status quo turnaja. O hodinu či dve bude známe viac,” citoval Fasela web championship.com pred zasadnutím Rady IIHF.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Český brankár Jakub Málek v zápase A-skupiny MS hokejistov do 20 rokov Česko - Kanada.
  2. Ivan Feneš.
  3. Slovensko vs. Švédsko

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šampionát MS 20 sa nedohrá! Slováci síce nad Rusmi vyhrali, ale tí dopadli rovnako ako USA a Fíni

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Aktuálne v športe

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti