eReport.sk
Marian Hossa, foto: tasr

Černák je prvýkrát Hokejista roka, Hossa dostal špeciálnu cenu. Kto ešte bodoval v ankete?

Hokejistom roka 2021 sa stal obranca Tampy Bay Lightning Erik Černák. Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára vyhral výročnú anketu Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) prvýkrát v kariére. Špeciálne ocenenie získal čerstvý člen Hokejovej siene slávy v Toronte Marián Hossa, bývalý reprezentant a trojnásobný víťaz Stanleyho pohára v drese Chicaga dostal cenu SZĽH za dlhoročnú vzornú reprezentáciu a šírenie dobrého mena slovenského hokeja v zahraničí.

Černák sa v roku 2019 stal najlepším obrancom Slovenska, absolútnym víťazom ankety sa vtedy stal Zdeno Chára.

Erik Černák so spoluhráčmi v drese v tímu NHL z Tampy. – Foto: tasr/ap

Černák ovládol aj hlasovanie o najlepšieho obrancu

Za dva roky sa 24-ročný rodák z Košíc herne posunul nahor a v tíme Tampy Bay hrá ešte dôležitejšiu úlohu. K druhému Stanleyho poháru za sebou pomohol 18 kanadskými bodmi (5+13) v 46 stretnutiach základnej časti NHL 2020/2021, v play off mal v 21 dueloch bilanciu jeden gól a deväť asistencií. Pri jeho mene svietilo vo vyraďovacej časti aj 12 plusových bodov. Momentálne zranený obranca stihol v novom ročníku 2021/2022 odohrať za „blesky“ 15 zápasov, v ktorých sa radoval z jedného presného zásahu a troch asistencií. Černák okrem absolútneho poradia ovládol aj hlasovanie o najlepšieho obrancu roka a stal sa druhýkrát v kariére držiteľom Ceny Róberta Švehlu.

Najlepším brankárom sa stal rodák z Nitry

Cenu Vladimíra Dzurillu pre najlepšieho brankára roka získal premiérovo Branislav Konrád. V roku 2021 sa 34-ročný rodák z Nitry stal reprezentačnou jednotkou, vo väčšom rozlete ho však zastavili zdravotné problémy. Brankár Olomouca, kde pôsobí od leta 2015, začínal ako jednotka svetový šampionát v Rige, v druhom zápase na turnaji proti Veľkej Británii ho vyradilo z ďalších bojov zranenie nohy. V auguste pomohol Slovensku k trom víťazstvám na olympijskej kvalifikácii v Bratislave a krátko po nej sa zranil v príprave Olomouca proti Hradcu Králové, keď dostal zásah korčuľou do oblasti krku.

Cehlárik je najlepším útočníkom

Najlepším útočníkom roka a držiteľom Ceny Jozefa Golonku sa prvýkrát v kariére stal Peter Cehlárik, ktorý sa presadil v predošlých mesiacoch v reprezentačnom drese i na klubovej úrovni. V minulej sezóne žiaril v drese švédskeho Leksandu, v tejto je opora Avangardu Omsk. Na MS v Rige sa stal najlepším útočníkom podľa verdiktu direktoriátu. V závere leta pomohol Slovensku kvalifikovať sa na zimné olympijské hry do Pekingu.

Najlepšou ženou s hokejkou je opäť hráčka ruskej Ufy

Odchovankyňa michalovského hokeja Nicol Lucák-Čupková obhájila prvenstvo v ankete Hokejistka roka. Kapitánka slovenskej ženskej reprezentácie je už desiatu sezónu hráčkou ruskej Ufy a v súťaži patrí medzi najproduktívnejšie hokejistky.

Peter Oremus opäť bodoval ako TOP tréner

Cenu Ladislava Horského pre najlepšieho trénera získal po trinástich rokoch a celkovo tretíkrát v kariére Peter Oremus, ktorý v sezóne 2020/21 priviedol HKM Zvolen k majstrovskému titulu. Najlepším rozhodcom sa stal opäť Peter Stano. Cenu Juraja Okoličányho si vyslúžil za výkony na domácej scéne i na MS v Rige.

Medzi mladými dominoval Šimon Nemec

Kategóriu najlepší hráč do 20 rokov ovládol rovnako ako absolútne poradie obranca. Výkony v drese HK Nitre, juniorskej reprezentácii či reprezentačnom A-tíme pomohli Šimonovi Nemcovi k Cene Pavla Demitru.

Poznáme aj hviezdny tím extraligy

Do All Star extraligy ročníka 2020/2021 sa dostali brankár Robin Rahm zo Zvolena, obrancovia Carl Ackered z Trenčína a Adam Drgoň z Popradu, popradskí útočníci Marcel Haščák a Dávid Skokan a Zvolenčan Radovan Bondra. Do All Star SHL 2020/2021 sa dostali Spišiaci Marcel Melicherčík, Štefan Fabián, Žilinčania Henrich Jaborník, Patrik Koyš a Jaroslav Markovič i Róbert Varga z Topoľčian.

Kto určoval najlepších tento rok?

Anketu Hokejista roka obnovil SZĽH po ročnej prestávke. Vlani sa jej výsledky nevyhlasovali, keďže sezónu 2019/2020 nedohrali pre pandémiu koronavírusu. Vzhľadom na protipandemické opatrenia zvolil SZĽH tentoraz inovatívnu cestu, najlepších hokejistov roka vyhlasovali počas utorka na sociálnych sieťach z virtuálneho štúdia moderátori a bývalí hokejisti Boris Valábik a Marián Gáborík, víťaz ankety z roku 2014 a trikrát najlepší útočník SR. Tento rok určovali najlepších členovia Výkonného výboru SZĽH, zástupcovia SZĽH a klubov a novinári. Informácie pochádzajú z tlačovej správy SZĽH.

VÝSLEDKY ANKETY HOKEJISTA ROKA 2021

  • Hokejista roka: Erik Černák
  • Najlepší brankár (Cena Vladimíra Dzurillu): Branislav Konrád
  • Najlepší obranca (Cena Róberta Švehlu): Erik Černák
  • Najlepší útočník (Cena Jozefa Golonku): Peter Cehlárik
  • Najlepšia hokejistka: Nicol Lucák-Čupková
  • Najlepší tréner (Cena Ladislava Horského): Peter Oremus
  • Najlepší rozhodca (Cena Juraja Okoličányho): Peter Stano
  • Najlepší hráč do 20 rokov (Cena Pavla Demitru): Šimon Nemec
  • All Star extraligy 2020/2021: Robin Rahm (HKm Zvolen) – Carl Ackered (HK Dukla Trenčín), Adam Drgoň – Marcel Haščák, Dávid Skokan (všetci HK Poprad), Radovan Bondra (HKm Zvolen)
  • All Star SHL 2020/2021: Marcel Melicherčík – Štefan Fabián (obaja HK Spišská Nová Ves), Henrich Jaborník – Patrik Koyš (obaja Vlci Žilina), Róbert Varga (HC Topoľčany), Jaroslav Markovič (Vlci Žilina)

Najlepší hokejisti Slovenska:

1994 – Oto Haščák

1995 – Peter Šťastný

1996 – Jaromír Dragan

1997 – Zdeno Cíger

1998 – Peter Bondra

1999 – Pavol Demitra

2000 – Miroslav Šatan

2001 – Miroslav Šatan

2002 – Peter Bondra

2003 – Peter Bondra

2004 – Miroslav Šatan

2005 – Ľubomír Višňovský

2006 – Marián Hossa

2007 – Marián Hossa

2008 – Marián Hossa

2009 – Zdeno Chára

2010 – Marián Hossa

2011 – Zdeno Chára

2012 – Zdeno Chára

2013 – Zdeno Chára

2014 – Marián Gáborík

2015 – Marián Hossa

2016 – Andrej Sekera

2017 – Marián Hossa

2018 – Zdeno Chára

2019 – Zdeno Chára

2020 – výsledky sa nevyhlasovali

2021 – Erik Černák

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Černák je prvýkrát Hokejista roka, Hossa dostal špeciálnu cenu. Kto ešte bodoval v ankete?

Hokej

Tipos liga

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti