eReport.sk
Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. Foto: tasr

Ruský expremiér: Vojnový scenár je strašný. Sú ľudia, ktorí na zvyšovaní napätia zarábajú peniaze

Proces rokovaní o bezpečnostných zárukách je jediný spôsob, ako vyriešiť súčasnú situáciu, uviedol podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie a expremiér krajiny Dmitrij Medvedev. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS.

„V žiadnom prípade nesmie dôjsť k vojne, nikto nechce vojnu a treba urobiť všetko, aby sa akejkoľvek vojne zabránilo. O to viac pozdĺž línie zrážok medzi Ruskom a povedzme Severoatlantickou alianciou,“ povedal Medvedev v rozhovore pre ruské médiá.

Jedinou možnosťou je rokovať, vyhlásil Mevedev

Zdôraznil, že v súvislosti s touto otázkou „je zrejmé, že najdôležitejšou a jedinou možnosťou je rokovať o bezpečnostných zárukách, a to aj politickými a diplomatickými prostriedkami, používať princíp nedeliteľnosti bezpečnosti, ktorý je zakotvený vo všetkých európskych a medzinárodných základných dokumentoch, keď bezpečnosť jednej krajiny nemožno dosiahnuť na úkor bezpečnosti inej krajiny“.

Medvedev dodal, že vojnový scenár je strašný a že existujú ľudia, ktorí na zvyšovaní napätia zarábajú peniaze. Moskva pred vyše mesiacom požiadala Spojené štáty a NATO o rozsiahle bezpečnostné záruky vrátane toho, aby sa Aliancia nerozšírila o Ukrajinu či iné postsovietske krajiny a aby nehromadila svoje sily v strednej a východnej Európe.

Spojené štáty neurobili žiadne zásadné ústupky

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po tom, ako USA doručili v stredu ruskému ministerstvu zahraničných vecí svoju písomnú odpoveď na návrh bezpečnostných záruk, uviedol, že Spojené štáty neurobili žiadne ústupky voči hlavným ruským požiadavkám týkajúcim sa Ukrajiny a NATO.

List, ktorý vznikol v rámci koordinovanej odpovede medzi transatlantickými spojencami a partnermi v reakcii na hromadenie ruských jednotiek pri hraniciach Ukrajiny, sa podľa Blinkena zaoberal tiež opatreniami na zvýšenie dôvery v súvislosti s vojenskými cvičeniami a manévrami v Európe. List tiež podľa Blinkena otvára dvere k napredovaniu rokovaní medzi spojencami z NATO a Ruskom o kontrole zbrojenia v otázke strategických zbraní a jadrových hlavíc umiestnených v Európe.

Blinken: Je na Rusku, akú cestu si vyberie

Šéf americkej diplomacie dodal, že v nasledujúcich dňoch očakáva ďalšie rokovania so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom po tom, čo sa ruská strana oboznámi s obsahom odovzdaného dokumentu. USA sú podľa Blinkena pripravené na dialóg a je na Rusku, akú cestu si vyberie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger (OĽaNO)
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruský expremiér: Vojnový scenár je strašný. Sú ľudia, ktorí na zvyšovaní napätia zarábajú peniaze

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti