eReport.sk
Ukrajinskí vojaci zaujali pozície v centre Kyjeva počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.
Ukrajinskí vojaci v centre Kyjeva Foto: tasr/ap

Rusko vracia úder. Spustili vyšetrovanie a obvinili ukrajinských vojakov z vojnových zločinov

Šéf Vyšetrovacieho  výboru Ruskej federácie (Sledkom) Alexander Bastrykin povedal, že Moskva obvinila zo zločinov proti ľudskosti 96 príslušníkov ukrajinských ozbrojených zložiek a navrhla vytvorenie medzinárodného tribunálu s podporou Bolívie, Iránu a Sýrie. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry Reuters a webovej stránky týždenníka Die Zeit.

Bastrykin, ktorého vyjadrenia sprostredkoval denník  Rossijskaja gazeta, povedal, že Rusko plánuje vzniesť takéto obvinenia voči viac než 220 osobám. Sú medzi nimi zástupcovia velenia ukrajinských ozbrojených síl, a velitelia, ktorí útočili na civilné obyvateľstvo.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Putin
  2. Teherán, Irán, vlajka
  3. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
  4. Hrozí ďalší vojnový konflikt?
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  7. My nie sme vo vojne!
  8. Najhoršie je na tom Cherson

Ukrajinci sa podľa jeho slov zúčastňujú na zločinoch proti mieru a bezpečnosti ľudstva, ktoré nemajú premlčaciu dobu. Dodal, že Rusko už vznieslo obvinenia voči 96 veliteľom a ich podriadeným a ďalších 96 osôb vyhlásilo za hľadané. Agentúra Reuters nemohla vyjadrenia Sledkomu bezprostredne overiť a ukrajinské úrady na výzvu o vyjadrenie bezprostredne nereagovali.

Spojené štáty a viac ako 40 ďalších krajín vo štvrtok 14. júla v Haagu, kde sídli Medzinárodný trestný súd (ICC), podpísali politickú deklaráciu o vzájomnej spolupráci pri vyšetrovaní a stíhaní vojnových zločinov na Ukrajine, pripomína Reuters. ICC bol vytvorený v roku 1998 tzv. Rímskym štatútom a je to prvý stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko vracia úder. Spustili vyšetrovanie a obvinili ukrajinských vojakov z vojnových zločinov

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti