eReport.sk
Kremeľ sa snaží prilákať do krajiny IT špecialistov.
Kremeľ sa snaží prilákať do krajiny IT špecialistov. Ilustračné foto: shutterstock

Rusko sa snaží prilákať zahraničných IT špecialistov

Rusko sa snaží prilákať zahraničných IT špecialistov. Moskva v stredu oznámila, že zahraničným špecialistom v oblasti informačných technológií uľahčí získanie povolení na prácu a pobyt v Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

AFP pripomína, že tieto snahy prichádzajú po hromadnom exode zamestnancov z ruského IT sektora v dôsledku vojny na Ukrajine. Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári utiekli z Ruska desaťtisíce ľudí. V septembri minulého roka nastala vlna masového odchodu mladých mužov po tom, čo Moskva oznámila plány na mobilizáciu záložníkov pre boje na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
  2. Rumunsko chce nakúpiť stíhačky
  3. Z niekdajšieho spojenca kritik?
  4. Nezávislosť netreba?
  5. Silné gesto pápeža!
  6. barbarský čin

Neobmedzený pobyt

„Pre zahraničných občanov, ktorí sú špecialistami v oblasti informačných technológií, sa zjednodušil proces zamestnania a získania povolenia na pobyt v Ruskej federácii,“ uviedlo ruské ministerstvo vnútra prostredníctvom hovorkyne Iriny Volkovej.

Volková spresnila, že žiadosti zahraničných pracovníkov v IT sektore sa budú posudzovať do troch mesiacov. Dĺžka povolenia bude navyše neobmedzená a umožní akreditovanému pracovníkovi v sektore informačných technológií presťahovať do Ruska aj najbližších rodinných príslušníkov.

Desaťtisíce ľudí utieklo

K vyhláseniu dochádza niekoľko mesiacov po priznaní ruského ministra pre digitálny rozvoj Maksuta Šadajeva, že vlani opustilo krajinu až 100-tisíc zamestnancov IT sektora. Šadajev vtedy poznamenal, že zhruba 80 percent z nich stále na diaľku pracuje pre ruské spoločnosti.

Konflikt na Ukrajine podnietil vlnu západných sankcií voči ruskej ekonomike a izoloval aj ruský IT sektor. Ruskí technologickí giganti sa v rovnakom čase dostali pod kontrolu vlády, píše AFP.

Množstvo Rusov, ktorí z krajiny odišli po vlaňajšej rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu, sa usadilo v susedných bývalých sovietskych republikách, ako Arménsko, Gruzínsko či Kazachstan.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko sa snaží prilákať zahraničných IT špecialistov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti