eReport.sk
Nezávislosť netreba?
Ruský prezident Vladimir Putin vystupuje s prejavom. foto:tasr/ap

Putin kritizuje The New York Times: TO čo píšete je úplný nezmysel!

Putin kritizuje The New York Times. Ruský prezident Vladimir Putin v utorok uviedol, že vlaňajšie výbuchy na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori boli vykonané na „štátnej úrovni“.

Putin kritizuje The New York Times

Putin reagoval aj na nedávnu správu amerického denníka New York Times (NYT), ktorý napísal, že za výbuchy by mohla byť zodpovedná „proukrajinská skupina“ s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov. Podľa ruského prezidenta ide o „úplný nezmysel“.

Tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodili vlani 26. septembra zatiaľ nevysvetlené explózie. Plynovody vedú z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Incident vyšetrujú nemecké, švédske a dánske úrady. Moskva o priebehu vyšetrovania neinformujú.

Kontaktovali sme dánske úrady… s požiadavkou na spoluprácu či vytvorenie medzinárodnej skupiny expertov, špecialistov. Nejasne odpovedali. Jednoducho povedané, žiadna odpoveď. Povedali, že musíme počkať,“ uviedol Putin pre ruskú štátnu televíziu.

Švédski i ďalší európski vyšetrovatelia povedali, že útoky sú úmyselné, no nepovedali, kto podľa nich za útokom stojí. Moskva bez poskytnutia dôkazov tvrdí, že išlo o sabotáž Západu. „Treba (za tým) hľadať tých, ktorí (o to) majú záujem. A koho to zaujíma? Teoreticky to samozrejme zaujíma Spojené štáty,“ uviedol šéf Kremľa. Podľa neho taký silný výbuch, tak hlboko v mori, môžu vykonať iba špecialisti podporovaní štátom, ktorý má k dispozícii isté technológie. Spojené štáty akúkoľvek spojitosť s výbuchmi na plynovodoch Nord Stream rázne odmietajú.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine
  2. Dmytro Kuleba
  3. Jaroslav Naď
  4. Putin pohrozil Západu:
  5. Stret armád
  6. Británia o nedostatku ruskej munície

Putin tiež povedal, že loď, ktorú si prenajal ruský energetický gigant Gazprom, našla asi 30 kilometrov od miest výbuchu objekt podobný anténe. „Experti sa domnievajú, že by to mohla byť anténa na príjem signálu na odpálenie výbušného zariadenia,“ dodal.

Zdroj: tasr/reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin kritizuje The New York Times: TO čo píšete je úplný nezmysel!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti