eReport.sk
Rumunsko chce nakúpiť stíhačky
Rumunsko chce nakúpiť stíhačky. Ilustračné foto: tasr/ap

Hrozí ďalší konflikt? Moskva vidí situáciu okolo pádu amerického dronu ako provokáciu

Moskva vníma incident súvisiaci so zrážkou amerického vojenského dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom ako provokáciu. Vyhlásil to v utorok ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov s tým, že Moskva nechce konfrontáciu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruskú agentúru RIA Novosti. 

„Incident vnímame ako provokáciu,“ uviedol Antonov po odchode z amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré si ho v tejto veci predvolalo. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 percenta na približne 2,24 bilióna dolárov.
  2. Dobré správy
  3. Stret armád
  4. Rusko je synonymom teroru
  5. Británia o nedostatku ruskej munície

Dodal že, jeho stretnutie na ministerstve zahraničných bolo „konštruktívne“ a uviedol, že sa počas neho nespomínali možné následky, ktorým by Moskva v súvislosti so zrážkou mohla čeliť. 

Čo sa týka nás, nechceme žiadnu konfrontáciu medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Pre dobro amerického a ruského ľudu sme za budovanie pragmatických vzťahov,“ citujú Antonova ruské médiá.

Na otázku, či sa počas stretnutia preberala aj vojne na Ukrajine, Antonov odpovedal: „Nehovoríme o vojne na Ukrajine, pretože na Ukrajine vojna nie je.“ 

Americký prieskumný dron MQ-9 spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou SU-27. Uviedol to americký Pentagón s tým, že dron v čase incidentu vykonával rutinné operácie.

Ruské ministerstvo obrany v reakcii uviedlo, že ruské stíhačky do kontaktu s americkým dronom neprišli. Osoby riadiace (na diaľku) dron ním podľa Ruska manévrovali príliš prudko, čo spôsobilo stratu výšky a jeho zrútenie do mora. 

Vymenili sme si naše postrehy, pretože máme určité rozdiely v tom, čo sa dnes stalo,“ povedal Antonov po odchode z ministerstva.

Ide o prvý podobný incident od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. USA využívali bezpilotné lietadlá MQ-9 Reaper na monitorovanie oblasti Čierneho mora už pred začiatkom vojny na Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hrozí ďalší konflikt? Moskva vidí situáciu okolo pádu amerického dronu ako provokáciu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php