eReport.sk
Žaloba na britskom súde na Vagnerovu skupinu
Britský minister obrany Ben Wallace. Zdroj: tasr

Do sporu Rusov s Američanmi sa miešajú už aj Briti: Moskva musí rešpektovať pravidlá, uviedol Wallace

Britský minister obrany Ben Wallace vyzval v stredu Moskvu, aby rešpektovala pravidlá pohybu v  medzinárodnom vzdušnom priestore. Reagoval tak na utorkový incident s dronom v Čiernom mori, informuje TASR na základe správy denníka The Guardian.

Americký prieskumný dron MQ-9 spadol v utorok do vôd Čierneho mora po tom, ako sa podľa tvrdení Pentagónu v medzinárodnom vzdušnom priestore zrazil s ruskou stíhačkou Su-27. Podľa Pentagónu dron v čase incidentu vykonával v rutinné operácie v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 percenta na približne 2,24 bilióna dolárov.
  2. Nemecko to zatiaľ odmieta
  3. Rumunsko chce nakúpiť stíhačky
  4. Stret armád
  5. Británia o nedostatku ruskej munície

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že ruské stíhačky do žiadneho kontaktu s americkým dronom neprišli, nepoužili svoje zbraňové systémy a bezpečne sa vrátili na svoju základňu. Operátori amerického dronu podľa Moskvy vykonali príliš prudký manéver, čo spôsobilo stratu výšky stroja a jeho zrútenie do mora.

Moskva vníma zrážku amerického vojenského dronu a ruskej stíhačky nad Čiernym morom ako provokáciu, vyhlásil v utorok ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov s tým, že Moskva si neželá žiadnu konfrontáciu. Podľa Antonova sa americký dron „zámerne a provokatívne“ blížil smerom k územiu Ruska s vypnutým transpondérom. 

„Je kľúčové, aby všetky strany rešpektovali medzinárodný vzdušný priestor, a naliehame na Rusov, aby tak činili aj oni,“ povedal v súvislosti s incidentom britský minister obrany Wallace. 

Incident s dronom je prvým takýmto priamym stretom medzi Ruskom a USA od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vo februári minulého roka a hrozí, že prehĺbi napätie medzi Washingtonom a Moskvou, konštatuje Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Do sporu Rusov s Američanmi sa miešajú už aj Briti: Moskva musí rešpektovať pravidlá, uviedol Wallace

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php