eReport.sk
Európska únia vo štvrtok pridala ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu na sankčný zoznam za "aktívnu účasť na ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine"
Zľava na archívnej snímke podnikateľ Jevgenij Prigožin a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr

Prigožin prezidentom Ukrajiny? Zakladateľ Vagnerovcov oznámil svoju kandidatúru!

Jevgenij Prigožin, šéf ruskej súkromnej vojenskej spoločnosti Vagnerova skupina bojujúcej na Ukrajine, na videu oznámil, že chce v roku 2024 kandidovať na úrad ukrajinského prezidenta. Jeho oznam zverejnil v sobotu na svojom účte na Twitteri poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. Správu priniesol portál amerického týždenníka Newsweek a ďalšie médiá.

Prigožin prezidentom Ukrajiny?

Prigožin uviedol, že má „politické ambície“ a na budúci rok sa „rozhodol uchádzať o úrad prezidenta“. Oblečený v poľnej uniforme do kamery na neznámom mieste a za zvukov streľby urobí Prigožin na videu dramatickú pauzu a potom spresní, že chce kandidovať za „prezidenta Ukrajiny“.

Nemá však ukrajinské občianstvo a vedie kruté boje proti ukrajinským vojakom v meste Bachmut. To sú len dva fakty, ktoré naznačujú, že Prigožinov oznam je ironický alebo len podpichnutím, píše Newsweek. Šéf vagnerovcov ďalej vo videu zverejnenom v aplikácii Telegram povedal, že ak porazí súčasného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho predchodcu Petra Porošenka, „potom bude všetko v poriadku a munícia už nebude potrebná“.

Prigožin sa totiž opakovane sťažoval ruskému ministerstvu obrany, že od neho nedostáva na boj na Ukrajine dostatok munície. V inom videu v sobotu dokonca vyhlásil, že vagnerovci potrebujú 10.000 ton munície mesačne, ak majú vyhrať boj o mesto Bachmut na východe Ukrajiny.

Heraščenko v tvíte napísal, že Prigožinov oznam o politických ambíciách „má odvrátiť pozornosť od jeho politických ambícií v Rusku, pretože sníva o tom, že sa tam dostane k moci a prípade sa stane Putinovým nástupcom“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ovládnu Vagnerovci Bachmut?
  2. Tisíce ľudí v uliciach
  3. Rusko je synonymom teroru

Zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny má spory s ruským ministerstvom obrany a kritizuje spôsob, akým Moskva vedie inváziu na Ukrajine. Šíria sa tiež fámy, že Prigožin by sa rád dostal v Rusku k moci a vystriedal v prezidentskom úrade Vladimira Putina, pripomína Newsweek.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prigožin prezidentom Ukrajiny? Zakladateľ Vagnerovcov oznámil svoju kandidatúru!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti