tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Ruskí futbalisti si na EURO nezahrajú, UEFA ich vylúčila! Prečo športovci doplácajú na politiku?

Rusko nebude štartovať vo futbalovej kvalifikácii na najbližšie majstrovstvá Európy. Rozhodla o tom Európska futbalová únia (UEFA), ktorá tak mohla vytvoriť relatívne kontroverzný precedens do budúcnosti. Športovci majú vo svojej práci na starosti športový výkon, nie vojnu. Myšlienka športu pri tom obsahuje to, že spája národy aj napriek rôznym konfliktom a vojnám. Je teda veľmi otázne, či podobné rozhodnutia prispievajú k mieru a porozumeniu. Z európskych súťaží bola vylúčená nielen ruská reprezentácia, ale aj tamojšie kluby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Futbalista Edin Džeko, v reprezentačnom drese Bosny a Hercegoviny.
  3. Výkonný riaditeľ hokejového klubu HC Košice Miloslav Klíma pred Steel Arénou.
  4. Slovenskí hokejisti sa tešia z výhry 3:1 v prípravnom zápase Nemecko - Slovensko v Drážďanoch v piatok 29. apríla 2022.
  5. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.

„Všetky ruské tímy sú momentálne suspendované po rozhodnutí výkonného výboru UEFA z 28. februára 2022, ktoré 15. júla 2022 potvrdil aj Športový arbitrážny súd (CAS). Rusko preto nie je zahrnuté do žrebu kvalifikácie ME,“ uvádza sa vo vyhlásení organizácie podľa denníka SME.

Rusi čakajú na definitívne znenie rozhodnutia

Futbalový svet momentálne čaká na reakciu Ruskej futbalovej federácie. V hre má byť dokonca aj to, že sa ruskí futbalisti presunú do ázijskej federácie. „Federácia momentálne čaká na úplné znenie rozhodnutia CAS, po jeho preštudovaní sa rozhodne o ďalších krokoch,“ uviedla v stanovisku Ruská futbalová federácia.

Okrem majstrovstiev Európy nedostali Rusi povolenie štartovať ani na blížiacich sa majstrovstvách sveta v Katare. Bielorusko sa na rozdiel od Ruska do európskych súťaží zapojiť môže, avšak nemôže sa stretnúť s reprezentáciou Ukrajiny.

Prečo sa politika mieša so športom?

Miešanie politiky so športom je momentálne rozširujúcim sa fenoménom. A nejde len o vojnu. Všetci si pamätáme obmedzenia, ktorým musel čeliť napríklad srbský tenista Novak Djokovič za to, že urobil osobné rozhodnutie nedať sa zaočkovať. Nútenie športovcov k určitému svetonázoru prostredníctvom hrozby zakázania výkonu ich povolania však pravdepodobne bude ešte dlho predmetom širšej globálnej spoločenskej diskusie.

Rozširuje sa taktiež zoznam politikov, ktorí chcú vplývať na rozhodnutia športových organizácií. Nemecká ministerka vnútra Nancy Feaserová napríklad žiada suspendáciu bieloruských a ruských športových funkcionárov, pričom sa nezdá, že by si futbalové federácie UEFA a FIFA mali v pláne „dupnúť“ voči politikom.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruskí futbalisti si na EURO nezahrajú, UEFA ich vylúčila! Prečo športovci doplácajú na politiku?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Futbal

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku