eReport.sk
Ľudia, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom zo susednej Ukrajiny, vystupujú z vlaku na železničnej stanici v poľskom meste Przemyšl v piatok 25. februára 2022.
Ľudia, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom zo susednej Ukrajiny, vystupujú z vlaku na železničnej stanici v poľskom meste Przemyšl v piatok 25. februára 2022. Foto: tasr/ap

Ruská invázia môže vyhnať z Ukrajiny štyri milióny ľudí, prognózuje OSN

Organizácia Spojených národov (OSN) sa pripravuje až na štyri milióny utečencov z Ukrajiny v prípade, ak bude ruská vojenská agresia proti tejto krajine naďalej eskalovať. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Do susedných krajín – Poľska, Slovenska, Maďarska, Moldavska, Rumunska, ale aj Ruska – od štvrtkového rána už prešli cez hranice tisíce ľudí, uviedla v piatok v Ženeve hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Úrad tvrdí, že Ukrajincom hľadajúcim únik je pripravený poskytnúť pomoc.

Ukrajina má takmer 42 miliónov obyvateľov

Svoju prítomnosť v susedných krajinách Moldavsku, Rumunsku, Poľsku a Maďarsku – a aj v Slovinsku – posilňuje i Detský fond OSN (UNICEF). Pozdĺž únikových trás majú byť zriadené prístrešky pre ženy a deti, informovala DPA.

Úrad Vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) oznámil, že od začiatku ruskej invázie na územie Ukrajiny dostal správy o 25 zabitých a 102 zranených civilistoch. Prevažnú väčšina týchto prípadov hlásili z oblastí, ktoré sú ovládané ukrajinskou vládou, uviedla hovorkyňa UNHCR. Predpokladá sa však, že skutočná bilancia je oveľa vyššia. Ukrajina má takmer 42 miliónov obyvateľov.

Lavrov tvrdí, že nikto nechystá okupáciu Ukrajiny

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa DPA vyhlásil, že „nikto sa nechystá okupovať Ukrajinu“, hoci ruské sily postupujú na ukrajinskú metropolu Kyjev. Lavrov, kopírujúc extrémnu rétoriku ruského prezidenta Vladimira Putina, tvrdí, že účelom útoku Ruska na Ukrajinu je „demilitarizácia a denacifikácia“.

„Máme záujem o to, aby bol ukrajinský ľud nezávislý a mal vládu, ktorá zastupuje celú jeho rozmanitosť,“ povedal v piatok šéf ruskej diplomacie. Po obnovení „demokratického poriadku“ by podľa neho situácia umožnila opätovné rokovania.

Európska únia, USA a ďalšie mocnosti tvrdia, že Moskva prišla o všetku dôveryhodnosť po tom, ako celé mesiace vyhlasovala, že nehodlá vtrhnúť na Ukrajinu, a nakoniec tak spravila. Rusko vo štvrtok v skorých ranných hodinách začalo pozemnú, vzdušnú a námornú inváziu na Ukrajinu, ktorá je najväčším útokom na európsky štát od druhej svetovej vojny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
  2. Robert Fico (Smer-SD)
  3. Ľudia opúšťajú Ukrajinu v pohraničnej maďarskej obci Lónya v piatok 25. februára 2022.
  4. Žena s nechtami namaľovanými v národných farbách Ukrajiny
  5. Eduard Heger
  6. Ukrajinskí vojaci zaujali pozície v centre Kyjeva počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.
  7. Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška.
  8. Prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruská invázia môže vyhnať z Ukrajiny štyri milióny ľudí, prognózuje OSN

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti