eReport.sk
Eduard Heger
Na ilustračnej snmímke Eduard Heger pred rokovaním vlády. Foto: tasr

Ukrajina rozhýbala vládu: Zavádzame inštitút blokovania škodlivého obsahu na internete!

Vláda premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) dnes schválila a predložila do parlamentu na skrátené legislatívne konanie viacero noviel zákona. Celú svoju aktivitu odôvodňuje potrebou opatrení v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Meniť sa bude zákon o civilnej ochrane, zákon o azyle, zákon o verejnom obstarávaní a zákon o kybernetickej bezpečnosti. Práve v poslednom menovanom zákone pri tom prichádza k úpravám, ktoré budú pre mnohých kontroverzné. Vláda totižto chce blokovať časť obsahu na internete! Už v minulosti sa opozícia proti takýmto snahám veľmi výrazne ohradzovala, lebo vraj ide o porušenie slobody prejavu.

„Do zákona o kybernetickej bezpečnosti sa navrhuje zaviesť inštitút blokovania s cieľom eliminovať šírenie škodlivého obsahu na internete. Polícii by v tejto súvislosti malo pribudnúť nové oprávnenie, a to požiadať NBÚ o blokovanie dezinformácií a hybridných hrozieb do 31. 12. 2022,“ píše oficiálna stránka Ministerstva vnútra SR na sociálnej sieti.

Foto: fb/ministerstvovnutra

Robia to vraj kvôli Ukrajine

Vláda svoju snahu blokovať vybraný obsah na internete odôvodňuje potrebou nových opatrení súvisiacich s konfliktom na Ukrajine. Je však otázkou, či takto postavený zákon nebude zneužívať na boj proti politickým oponentom a iným názorom.

Bude vás zaujímať:

  1. Ľudia, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom zo susednej Ukrajiny, vystupujú z vlaku na železničnej stanici v poľskom meste Przemyšl v piatok 25. februára 2022.
  2. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
  3. Situácia v Kyjeve
  4. Marián Kéry (Smer-SD
  5. Prezidentka Zuzana Čaputová.

„Vláda reaguje na stav po ozbrojenom útoku Ruskej federáciu na Ukrajinu, ktorý môže spôsobiť masovú migráciu cudzincov na územie Slovenskej republiky a zvýšiť riziko hybridných hrozieb,“ argumentuje ministerstvo.

Dva nové paragrafy, niekoľko doplnení

Zmeny v zákone o kybernetickej bezpečnosti vláda vtesnala hlavne do dvoch úplne nových paragrafov a dokonca aj do doplnenia jedného z prvých a základných paragrafov zákona. Ak parlament zmeny schváli podobne ako vláda, nová úprava bude znieť následovne: „Úrad v oblasti kybernetickej bezpečnosti rozhoduje o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity, ktorá smeruje do kybernetického priestoru Slovenskej republiky alebo z kybernetického priestoru Slovenskej republiky (ďalej len „blokovanie“) a zabezpečuje vykonanie tohto rozhodnutia alebo vykonáva blokovanie na základe žiadosti.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina rozhýbala vládu: Zavádzame inštitút blokovania škodlivého obsahu na internete!

6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti