eReport.sk
Čo plánujú?
Minister zdravotníctva M. Palkovič v OSN. Zdroj: FB Z. Čaputovej

Čo robil minister zdravotníctva s prezidentkou na valnom zhromaždení OSN? Máme sa začať báť??

Čo plánujú? Právnik Peter Weis, ktorý sa zviditeľnil hlavne cez Covid, pokračuje v písaní blogov. Stále sleduje dianie okolo nás. Zaujal ho výber účastníkov valného zhromaždenia OSN v New Yorku, na ktoré išla aj prezidentka Čaputová. Čo tam s ňou robil poverený minister zdravotníctva, patológ M. Palkovič?  

Minister zdravotníctva na zasadnutí OSN?

„Akiste si všimli, že momentálne beží v poradí 78. stále zasadnutie Valného zhromaždenia OSN, na ktorom sa za Slovensko zúčastňuje minister zahraničných vecí a prezidentka SR, ktorá má plánovaný prejav. Na fotografii z jej fejsbúkového profilu je zrejmé, že súčasťou delegácie je aj minister zdravotníctva SR. A to je nanajvýš neštandardný jav. A tak sme sa na to pozreli,“ začína svoj blog Peter Weis.

Čo plánujú?

Jedinou medicínskou témou na zhromaždení bola deklarácia k AIDS/HIV. Nevyzerá to, že by si táto téma vyžadovala prítomnosť slovenského ministra zdravotníctva SR. Ako totiž upozornil právnik, sme krajinou, ktorá v je štatistikách ochorenia skôr svetlou výnimkou v regióne.

MZ SR píše o úplne iných dôvodoch účasti

A tak známy právnik pátra ďalej. „Na stránke Ministerstva zdravotníctva SR sa dozvedáme niečo úplne iné. Cesta vraj súvisí s témou onkologické choroby u detí. „Som presvedčený, že s našimi partnermi z medzinárodného spoločenstva budeme mať počas podujatia príležitosť vymeniť si poznatky a skúsenosti, ktoré následne využijeme pri rozvoji liečebných metód (atď),“ uviedol minister zdravotníctva SR Michal Palkovič pred konaním Sprievodného podujatia SR. Weisovi sa ani tento dôvod nezdá ako relevantný.

Na Slovensku je totiž vysoká miera prežitia detských onkologických pacientov (cca 60%) a iniciatíva sa týka skôr krajín, kde je nízka (okolo  15 – 20%). „A tu sa na chvíľu pozastavme. Slovensko má odhadom asi 250 prípadov rakoviny u detí ročne. To nie je veľa. Odhad úspešnosti liečby je až okolo 90 percent. Ak by to bolo aj 80 percent, máme tomu rozumieť, že sa minister zdravotníctva unúval kvôli 30-50 úmrtiam detí ročne na pracovnú cestu do New Yorku na výmenu informácií a skúseností? A neposlal radšej nejakého generálneho riaditeľa sekcie?“ pýta sa Weis.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Naozaj za to môže Palestína?
  2. Kto bude riešiť následky?
  3. MUDr. Bukovský chce vedieť, kto sú dnešní kontrolóri faktov.

OSN a WHO sú spojené nádoby

A tak Peter Weis rozmýšľa ďalej. Čo spája 78. zasadnutie OSN a WHO a jeho globálnu iniciatívu GICC? „Zhodou okolností, ako sa poslednú dobu moderne hovorí: „náhle a nečakane“ vystúpil na Valnom zhromaždení šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. A Valné zhromaždenie schválilo podľa vyhlásenia WHO politickú deklaráciu, kde WHO bude mať v budúcnosti riadiacu a koordinačnú úlohu pri budúcich pandémiách. S termínom implementácie pre štáty máj 2024. Majú naponáhlo,“ šokuje právnik.

„Čo to v praxi znamená?“ pýta sa Weis. A hneď aj vysvetľuje. „Je to veľmi jednoduché. Ak sa doteraz vedeli ľudia s akou-takou úspešnosťou právne vzoprieť všelijakým opatreniam, vyhláškam, hybridným správnym aktom, verte, že v budúcnosti si už hlavný hygienik vydýchne. A zrejme aj Ústavný súd dostane vynikajúce právne alibi. Už sa bude len implementovať. Bude sa hrať (na právnom poli) úplne iná hra. Už žiadne pochybnosti o podzákonných predpisoch a ich (ne)záväznosti. Od budúceho roku to už môžu byť medzinárodné záväzky. Samozrejme aj na to existuje z pohľadu práva liek, ale to tu nebudeme písať. Číta aj druhá strana. Tá, ktorá to s ľudským zdravím a životom nemyslí dobre.“

Choďte voliť!

Na záver má známy právnik už len jasné odporúčanie. „Modlite sa. Modlite sa, aby sa ste sa 1.10. nezobudili do katastrofického progresívneho rána. A neostaňte pri modlení. Pasivita, ako sa hovorí, môže zabíjať. Buďte tvorcom svojej budúcnosti. Kedy inokedy, ak nie teraz. Choďte voliť. Tieto voľby sú totiž tie najdôležitejšie v histórii Slovenskej republiky (až do tých najbližších),“ uzatvára Peter Weis. Čo plánujú?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo robil minister zdravotníctva s prezidentkou na valnom zhromaždení OSN? Máme sa začať báť??

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php