eReport.sk
Generál Jozef Viktorín, foto:eReport

ROZHOVOR s gen. Viktorínom: Rýchlosť schvaľovania dohody s USA je znakom blížiacej sa konfrontácie na Ukrajine

Prečítajte si krátky rozhovor o možnom súvise obrannej dohody Slovenska s USA a eskalujúceho sa konfliktu na Ukrajine. Na tému nám exkluzívne odpovedal generál Viktorín!

Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken sa vyjadril, že „Ukrajinci sa musia pripraviť na ťažké dni.“ Čo myslel týmto vyjadrením? Súvisí s eskaláciou situácie na rusko-ukrajinskej hranici?

Áno je vidieť, že situácia eskaluje z hodiny na hodinu a pozorujeme vyjadrenia zahraničných tlačových agentúr. Podľa môjho názoru je možné, že sa situácia dostáva do predfinále. Tu nejde iba o politické nezhody, ale hlavne o ekonomické benefity. Vidíme ako prebiehajú dodávky zbraní na Ukrajinu či už z Británie, Kanady alebo pobaltských krajín. Kto bude platiť účet? Treba povedať jasne: občan Ukrajiny.

Konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym v utorok 18. januára 2022. – Foto: tasr

Diplomatické kroky viaznu a rokovanie v Ženeve okrem stretnutia dvoch ministrov (s vylúčenou účasťou Európy) neprinieslo nič. Myslím si, že toto bude aj precitnutie pre kyjevských politikov. Áno, odporúčanie Kanady smerom k vlastným občanom súvisí s eskaláciou napätia na hraniciach.

Čo môže byť bod zlomu?

Rýchlosť nášho schvaľovania tzv. Dohody o obrannej spolupráci (DCA) je znak, že prípadná konfrontácia sa môže blížiť. A musíme upozorniť, že územie SR je pre USA dôležité. Ľudia to musia vedieť. 14. decembra predstaviť dohodu, nastaviť čas pripomienkovania na Vianoce, pripomienky arogantne odignorovať, získať potlesk prezidentky a na začiatku februára to celé dotlačiť do Národnej rady?

O čom svedčí tento krok?

To naozaj svedčí o tom, že niekto si plní domácu úlohu, ktorá však nebola zadaná tu. Kto to pretláča? Minister obrany a minister zahraničných vecí. A do tej rýchlosti zapadá aj marcové cvičenie Saber Strike s tisícmi vojakov a stovkami kusov vojenskej techniky. Časová os má veľkú výpovednú hodnotu. Kto si odnesie tento amaterizmus? Vinníci pohodlne zmiznú a za odmenu dostanú teplé miesta v zahraničí. Odnesie si to len a len občan SR.

Je konflikt na spadnutie? Kedy sa robia takéto kroky?

Je vhodné vnímať, že potenciálny konflikt v plnej nahote potvrdil nejednotnosť európskych štátov alebo keď chcete, členov NATO. Najmarkantnejšie to vidieť na pozícii Nemecka. Ospravedlnenia za hriechy minulosti (nemeckou ministerkou obrany ministrovi Lavrovovi) ukazuje, že niekto sa snaží rozmýšľať pragmaticky.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruskí vojaci na Červenom námestí v Moskve.
  2. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  3. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  4. rozhovor Viktorín

Takisto uzavretie vzdušného priestoru pre prieskumné lietadlá je znakom toho, že na konci to môže byť konflikt medzi Európou a Ruskou federáciou. Kde sú USA? No predsa pripravení dodávať zbrane, vyzbrojovať „povstalecké armády“, byť koncovým užívateľom ekonomických výhod plynúcich z konfliktu a v pohodlí rátať bankovky.

Prečo potom všetci obviňujú Rusko, že eskaluje napätie na Ukrajine?

V dnešnej dobe eskalovať napätie môže len blázon. Kroky Ruskej federácie pri rokovaní s krajinami Latinskej Ameriky alebo Mexikom ukazujú, že Moskva nie je pripravená ustúpiť zo svojich pozícii, pretože už pravdepodobne nie je kam. Čo prinesú prípadné sankcie USA a zákonite aj EÚ? Nič okrem pozadia pre veľkohubé politické vyhlásenia a vyhrocovanie napätia.

Cestou je diplomacia. Ale keď zlyhá, tak konfliktu sa zabrániť nedá. Toto je potrebné vnímať aj u nás, na Slovensku, ktoré je susedom Ukrajiny. Častokrát to sú naši zmluvní spojenci, ktorí vyrábajú bezpečnostné hrozby. A dohoda, vraj o obrannej spolupráci, dostáva Slovenskú republiku jednoznačne do pozície proti Ruskej federácii, čo je pozícia neprijateľná, odmietame ju a toto si slovenský občan nezaslúži.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR s gen. Viktorínom: Rýchlosť schvaľovania dohody s USA je znakom blížiacej sa konfrontácie na Ukrajine

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti