eReport.sk
Fotografia režiséra Juraja Jakubiska v Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave 28. februára 2023.
Fotografia režiséra Juraja Jakubiska v Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave 28. februára 2023. Foto: tasr

Rakvu zdobí aj čierny klobúk. Ľudia sa na Pražskom hrade lúčia s Jurajom Jakubiskom

Rakvu zdobí aj čierny klobúk. V Katedrále svätého Víta na Pražskom hrade sa začala posledná rozlúčka so slovenským filmovým režisérom, scenáristom a výtvarníkom Jurajom Jakubiskom. Rozlúčiť sa s ním prišli mnohí kolegovia z umeleckého života či politici, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kollár o Jalubiskovi
  2. Vitajte v Kocúrkove

Prví smútoční hostia sa pred Katedrálou svätého Víta začali schádzať po 12.00 h. Režisérovu rakvu zdobí okrem kvetov aj jeho typický čierny klobúk. Vedľa nej je umiestnená jeho veľká čiernobiela fotografia.

Zaspieva Katarína Knechtová

Omšu celebruje bývalý pražský arcibiskup Dominik Duka, čítanie z knihy Jób predniesla rozhlasová a televízna moderátorka a speváčka Martina Kociánová. Hlavnú smútočnú reč bude mať rodinný priateľ Jakubiskovcov a bývalý český prezident Václav Klaus.

Počas poslednej rozlúčky zaspieva Katarína Knechtová pieseň Muoj Bože, ktorá vznikla v súvislosti s jeho filmom Bathory a zaznie aj pieseň Miroslava Žbirku Slovensko.

Jakubisko zomrel vo veku 84 rokov

Juraj Jakubisko zomrel vo veku 84 rokov v Prahe krátko pred polnocou v noci z piatka 24. februára na sobotu. Preslávil sa filmami ako Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, ale napríklad aj historickým veľkofilmom Bathory či rozprávkou Perinbaba.

Prekonal aj covid

Pripomíname, že Juraj Jakubisko v roku 2021 ako vtedy 82-ročný prekonal Covid-19. Slávny režisér, ktorý pred ôsmimi rokmi absolvoval transplantáciu srdca, mal ťažký priebeh ochorenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakvu zdobí aj čierny klobúk. Ľudia sa na Pražskom hrade lúčia s Jurajom Jakubiskom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti