eReport.sk
12345,Image: 643936556, License: Rights-managed, Restrictions: Při použití tohoto snímku povinnost uvést kredit ve formě: David Kundrat/CZECH NEWS CENTER David Kundrát / CNC / Profimedia, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Bol známy i v zahraničí: České osobnosti spomínajú na zosnulého režiséra Jakubiska


České osobnosti spomínajú na Jakubiska. Ministerstvo kultúry ČR si pripomenulo odkaz slovenského režiséra Juraja Jakubiska, ktorý zomrel vo veku 84 rokov v Prahe krátko pred polnocou v noci z piatka (24. 2.) na sobotu. Na filmového tvorcu si zaspomínali aj exprezident ČR Václav Klaus, bývalá prvá dáma Dagmar Havlová a českí umelci, informuje TASR podľa správ denníka Blesk a spravodajského portálu Novinky.cz.

České osobnosti spomínajú na Jakubiska

„Zomrel slovenský režisér Juraj Jakubisko, ‚Fellini z východu‘. Natočil niekoľko desiatok hraných i dokumentárnych filmov; k najznámejším patrí Tisícročná včela, Perinbaba či film Bathory,“ napísal český rezort kultúry na sociálnej sieti. Ministerstvo pripomenulo, že zosnulý režisér získal za svoju prácu množstvo ocenení vrátane Českého leva za dlhoročný umelecký prínos pre kinematografiu.

Klaus ho prirovnal k svetoznámemu režisérovi

„Bol filmovým kúzelníkom, ale bol aj angažovaným človekom, ktorý hovoril aj do vecí verejných… Hovorilo sa o ňom ako o Fellinim východu, tým sa ukazovala jeho veľkosť, ale bol hlavne Jurajom Jakubiskom,“ uviedol exprezident ČR Klaus.

Čo povedala prvá dáma?

Dagmar Havlová napísala, že „odišiel jeden z najväčších filmových režisérskych mágov súčasnosti“. „S Jurajom som natočila na prelome 90. rokov film Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý,“ spomínala bývalá prvá dáma ČR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kollár o Jalubiskovi
  2. Vitajte v Kocúrkove

„Na Juraja Jakubiska spomínam ako na tichého, pokojného pána. Ten nám ale z času na čas vliezol počas akcie do záberu, upravil kvety alebo iné rekvizity, a potom sa zas vrátil za kameru,“ povedal český herec a režisér Jiří Mádl. Dodal, že práca na filme Bathory, v ktorom Mádl stvárnil postavu mnícha Cyrila, bola preňho neobyčajná hlavne tým, že Jakubisko bol iba druhý režisér, ktorý ho obsadil do filmovej role.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bol známy i v zahraničí: České osobnosti spomínajú na zosnulého režiséra Jakubiska

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: