eReport.sk
Slovenský pozemkový fond, SPF
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Namočené OĽaNO? Pozemkový fond čelí podozreniu. Cez spriaznené osoby, vymyslené pozície či nezákonné platy.

Slovenský pozemkový fond (SPF) sa len nedávno zviditeľnil kauzou údajných úplatkov pri vybavovaní reštitučných nárokov a už dnes čelí podozreniam z tunelovania svojho rozpočtu. Nominanti hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tak majú robiť cez spriaznené osoby, vymyslené pracovné pozície, nezákonné platy a neadekvátne benefity. Upozorňujú na to odborári v otvorenom liste generálnemu riaditeľovi SPF, ktorý má redakcia portálu Náš Vidiek k dispozícii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Slovenský pozemkový fond, SPF
  2. Gábor Gál ako minister spravodlivosti v novembri 2019.

Paradoxne práve terajší šéf SPF Ján Marosz šafárenie v tejto štátnej inštitúcii odsudzoval. Dnes ho zástupcovia zamestnancov kritizujú za rodinkárstvo, vytváranie umelých pracovných miest a netransparentné nakladanie so mzdovými prostriedkami.

Naši ľudia

Odborárom sa v pozemkovom fonde nepáči, že na úkor zložitej odbornej pozemkovej agendy vytvára jeho vedenie tučnú obslužnú mašinériu.

Na nové pozície sú pritom dosadzované spriaznené osoby, ktoré odborári označujú ako umiestnenky. „Vznik takýchto rôznych doplnkových útvarov, pracovných miest a rôznych foriem vedúcich pozícií bol zo strany zástupcov zamestnancov opakovane pripomienkovaný a namietaný v niekoľkých etapách,“ prízvukujú v liste odborári.

Odborári tiež poukazujú na nezvyčajné praktiky pri obsadzovaní pracovných pozícií oficiálne neexistujúcich v organizačnej štruktúre SPF. Za nejasné považujú aj určovanie miesta výkonu práce ľuďom pravdepodobne blízkym štatutárovi.

Fond mlčí

Pozemkový fond sa k obvineniam odborárov nevyjadril. Jeho hovorca Peter Tarasovič na položené otázky dvakrát nereagoval. Ministerstvo pôdohospodárstva sa od problémov dištancuje. Tvrdí, že ide o záležitosť celej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO).

„Minister pôdohospodárstva síce vláde navrhuje menovanie generálneho riaditeľa SPF, ale táto inštitúcia nie je podriadenou organizáciou agrorezortu. Podľa zákona sa orgány SPF zodpovedajú priamo vláde,“ odpísalo komunikačné oddelenie ministerstva pôdohospodárstva. Na otázku, či minister Samuel Vlčan bude o kauze informovať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), agrorezort neodpovedal.

Nezhody medzi vedením SPF a jeho zamestnancami evidujú samotní poľnohospodári. „Zatiaľ to vnímame ako špecifický problém medzi vedením fondu a jeho zamestnancami resp. odbormi,“ uviedla pre portál Náš Vidiek hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Vnútorný konflikt na SPF však farmárov neteší. Žiadajú, aby fond konal transparentne, odborne a rýchlo.

Netransparentné čerpanie

SPF čelí tiež podozreniu z netransparentného čerpania mzdových prostriedkov. Má sa tak diať v rozpore s kolektívnou zmluvou.

„Aj napriek opakovaným pokusom o kontrolu neboli zástupcom zamestnancov dodané kompletné podklady, resp. boli dodané nekompletné a nezrozumiteľné polročné informácie,“ konštatujú v tejto súvislosti vo svojom liste odborári.

Odborári tiež hovoria o diskriminujúcom prístupe k zamestnancom. Domnievajú sa, že vedenie fondu má protežovať dohodárov a nadhodnotene ich odmeňovať. Podčiarkujú pritom, že pracovníci s trvalým pracovným pomerom majú „ďaleko väčší rozsah zodpovedností“.

Neadekvátne benefity

Odborári sa tiež v liste šéfa fondu pýtajú, či sú niektoré benefity pre dohodárov adekvátne. Ide najmä o prideľovanie služobných áut, notebookov, či práce z domu.

Nepáči sa im ani nadmerná fluktuácia v kancelárii generálneho riaditeľa, na úseku miezd a informačných technológií. Prekáža im, že niektorí vedúci pracovníci poberajú príplatok za riadenie, aj keď neriadia dostatočný počet zamestnancov. Naznačujú, že šéf SPF si niektorých vedúcich vyberá bez náležitého výberového konania.

Odborári v prípade SPF celkovo spochybňujú transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi, spravodlivé zaobchádzanie so všetkými zamestnancami a namietajú obchádzanie práva. Dokonca niektoré priznávané osobné platy na vybrané pozície označujú ako nezákonné. Má sa tak diať u novoprijatých zamestnancov a na obslužných útvaroch.

Zdroj: spravy.pozri.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Namočené OĽaNO? Pozemkový fond čelí podozreniu. Cez spriaznené osoby, vymyslené pozície či nezákonné platy.

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php