eReport.sk
Milan Lučanský, foto: facebook M. L.

Dočkáme sa rekonštrukcie tragickej smrti Lučanského: Žilinka chce objasniť všetky skutočnosti!


Aj napriek tomu, že mnohí ľudia vrátane vládnych predstaviteľov prezentujú, že prípad je viac – menej jasný, Generálna prokuratúra SR na čele s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom plánuje rekonštrukciu celej smutnej udalosti, aby sa objasnilo čo najviac skutočností. Od tragickej smrti bývalého šéfa polície Milana Lučanského onedlho uplynie rok.

Verejnosť s konkrétnymi okolnosťami celého prípadu vo všeobecnosti príliš oboznámená nie je. Jediné, čo v skutočnosti poznáme, sú medializované a miestami aj chaotické verzie a závery špeciálnej 17-člennej komisie, ktorú zriadila politička a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Niektorí jej členovia sa totiž sťažovali, že informácie, s ktorými sa mali možnosť oboznámiť, boli nejasné. Vylúčenie cudzieho zavinenia bolo súčasťou týchto záverov, aj keď je to dodnes veľmi diskutovaná téma.

Závery komisie nemajú právnu hodnotu

„Komisia nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali, že príčinou smrti bolo sebapoškodenie pána Lučanského, teda pokus o samovraždu,“ vyhlásil predseda komisie Tomáš Čitbaj.

Menej sa však informovalo o tom, že riadne vyšetrovanie celého tohto prípadu pokračovalo aj po zverejnení výsledkov komisie, ktorú zriadila koaličná politička a šéfka retortu spravodlivosti. Išlo pritom o komisia, ktorá nepredstavovala vyšetrovací orgán. Medializované závery „Kolíkovej vyšetrovania“ teda z hľadiska zákona a spravodlivosti váhu nemajú. Čo však, naopak, váhu má, je práve prebiehajúce vyšetrovanie pod vedením inšpekčnej služby a prokuratúry. „Prokuratúra dodnes analyzuje svedecké výpovede či znalecké posudky lekárov a chystá aj rekonštrukciu prípadu. Zúčastniť sa na nej chce osobne aj generálny prokurátor Maroš Žilinka,“ informoval v nedeľu denník Sme.

Vyšetrujú toho viac

Krajská prokuratúra v Prešove v súvislosti s údajnou samovraždou Lučanského vyšetruje viaceré možné trestné činy ako ublíženie na zdraví, porušovanie dozornej služby či zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ale aj zabitie alebo marenie úlohy verejným činiteľom. Nie je teda zjavne definitívne uzavreté, či bolo prítomné nejaké cudzie zavinenie (aspoň okrajové), alebo či si väzenská služba riadne plnila svoje úlohy.

Toto oficiálne vyšetrovanie síce už trvá nejaký čas, no na druhej strane generálny prokurátor tvrdí, že je komplexné: “Vyšetrovanie je vedené komplexne tak, aby boli objasnené všetky skutočnosti, ktoré by mohli byť v príčinnej súvislosti s následkom.“

Ako pripomenul denník Sme rozdielom oproti práci Kolíkovej komisie je to, že vyšetrovatelia majú k dispozícii zdravotnú dokumentáciu Lučanského, správu z pitvy, ale rovnako aj list, ktorý spomínal Miroslav Radačovský, právny zástupca rodiny Lučanských poslancom na neverejnom výbore. „Exšéf polície vraj rodine písal, že sa k nemu správajú ako k teroristovi. Kontext ani zvyšok listu však nie sú známe,“ uviedol web.

Radačovský kritizoval tých, ktorí hovoria o samovražde

Právneho zástupcu poškodenej rodiny a europoslanca Miroslava Radačovského podľa Hlavných správ trápi, že sa v súvislosti s Milanom Lučanským mediálne používa jednoznačné tvrdenie o jeho samovražde. Pravdou je, že doposiaľ neexistuje rozsudok, ktorý by túto verziu potvrdzoval.

„Trápi ma, ako splnomocneného zástupcu poškodených pána gen. Lučanského to, že niektoré médiá, novinári a ďalší používajú pojem “generál Lučanský spáchal samovraždu”,” tvrdí Radačovský. Uprednostnil by pojem “k smrti generála a poraneniu došlo za doposiaľ neobjasnených okolností”.

Zdroj: fb/radacovskypatriot

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie k Novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám 29. novembra 2021 v Bratislave.
  2. Jaroslav Naď a Robert Kaliňák.
  3. Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec
  4. Ivan Šefčík
  5. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dočkáme sa rekonštrukcie tragickej smrti Lučanského: Žilinka chce objasniť všetky skutočnosti!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne