eReport.sk
Odile Renaud-Bassová
Odile Renaud-Bassová. Zdroj: twitter.com/odilerenaud

Európska banka pre obnovu a rozvoj získala miliardu eur pre Ukrajinu

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) získala tento týždeň na svojom výročnom valnom zhromaždení od darcov pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy eur. Oznámila to vo štvrtok prezidentka inštitúcie Odile Renaud-Bassová na tlačovej konferencii v marockom meste Marakéš. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Tieto financie sú nad rámec dvoch miliárd eur v tzv. „balíku odolnosti“, ktorý spustila EBOR na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. „Darcovia vyjadrili úmysel poskytnúť banke jednu miliardu eur v reakcii na vojnu na Ukrajine,“ uviedla prezidentka na tlačovej konferencii.

Ukrajina odhaduje, že potrebuje okolo 5 miliárd USD (4,74 miliardy eur) mesačne len na pokrytie rozpočtového deficitu.

EBOR zhoršila tento týždeň svoju prognózu pre ukrajinskú ekonomiku. Najnovšie očakáva jej pokles až 30 % namiesto o 20 %, ktoré jej predpovedala v marci krátko po začiatku ruskej invázie.

Ukrajina odhaduje, že potrebuje okolo 5 miliárd USD (4,74 miliardy eur) mesačne len na pokrytie rozpočtového deficitu. Chcela by tiež, aby sa darcovia zamerali aj na jeho budúcu rekonštrukciu.

Kyjev dokáže v súčasnosti pokryť len asi 62 % primárnych rozpočtových potrieb bez vojenských výdavkov.

Ukrajinský minister financií Sergij Marčenko.

Ukrajinský minister financií Sergij Marčenko vyzval medzinárodných donorov, aby „maximalizovali“ úsilie pomôcť jeho národu v stredajšom videopríhovore adresovanom EBOR.

Kyjev dokáže v súčasnosti pokryť len asi 62 % primárnych rozpočtových potrieb bez vojenských výdavkov, povedal Marčenko. Ukrajina tlačí západné krajiny k väčšej podpore.

Americkí zákonodarcovia v utorok (10. 5.) schválili balík pomoci Ukrajine v hodnote 40 miliárd USD. Ak prejde Senátom podľa očakávania, výdavky USA na posilnenie obrany Ukrajiny a riešenie následnej humanitárnej krízy stúpnu približne na 54 miliárd USD.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európska banka pre obnovu a rozvoj získala miliardu eur pre Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti