eReport.sk
Vladimir Putin, foto:tasr/ap

Putin telefonoval Macronovi: Západ odignoroval zásadné bezpečnostné obavy Ruska

Západ odignoroval bezpečnostné obavy Ruska v súvislosti s rozširovaním Severoatlantickej aliancie (NATO), povedal ruský prezident Vladimir Putin svojmu francúzskemu náprotivku Emmanuelovi Macronovi počas ich piatkového telefonátu. TASR prevzala túto informáciu od francúzskej tlačovej agentúry AFP.

„USA a NATO vo svojej odpovedi (na návrh bezpečnostných záruk žiadaných Kremľom) nevzali do úvahy zásadné obavy Ruska vrátane zastavenia expanzie NATO a rozmiestňovania útočných zbraňových systémov pri ruských hraniciach,“ povedal Putin Macronovi, uvádza sa v prepise telefonátu, ktorú zverejnil Kremeľ. Veľvyslanec USA v Moskve John Sullivan podľa agentúry TASS uviedol, že Kremeľ na list USA a NATO zatiaľ oficiálne nereagoval.

Lavrov sa hanbil za text od NATO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil písomnú odpoveď Spojených štátov na návrh bezpečnostných záruk žiadaných Ruskom za „vzor diplomatickej slušnosti“ v porovnaní s odpoveďou, ktorú Moskve doručilo NATO. „Odpoveď NATO je natoľko zideologizovaná, priam až dýcha výnimočnosťou Severoatlantickej aliancie, jej špeciálnym poslaním a účelom. Až som sa hanbil za tých, ktorí tieto texty písali,“ uviedol Lavrov.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruskí vojaci na Červenom námestí v Moskve.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  3. Eduard Chmelár
  4. USA a Rusko

Po tom, ako Rusko nazhromaždilo v blízkosti hraníc Ukrajiny tisíce vojakov, začali narastať obavy medzinárodného spoločenstva, že Moskva chystá inváziu do tejto bývalej sovietskej krajiny. Spojené štáty a ich spojenci Rusku pohrozili, že ak zaútočí na Ukrajinu, zavedú proti nemu tvrdé sankcie. Rusko poprelo, že plánuje napadnúť svojho východného suseda. Žiada však od USA a NATO bezpečnostné garancie, v rámci ktorých požaduje aj to, aby sa Ukrajina nestala súčasťou Aliancie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin telefonoval Macronovi: Západ odignoroval zásadné bezpečnostné obavy Ruska

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti